VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Málo peněz? Největší dopad na mládež a menší sporty

Příbramsko /INFOGRAFIKA/ – Financování sportu je v současnosti velmi diskutované téma. Kluby ve všech možných sportovních odvětvích si často stěžují, že nemají peníze na provoz, údržbu areálu, trenéry či výchovu mládeže. Příbramský deník proto provedl sondu do několika spolků, aby zjistil, jaká situace panuje v místních sportovních oddílech. Na názor jsme se zeptali zástupců MFK Dobříš, SK Spartak Příbram, TJ Spartak Rožmitál pod Třemšínem, TJ Sokol Sedlec-Prčice, Sokol Voznice, PK Příbram, Bios Fit Příbram a softbalového klubu ze Sedlčan.

17.5.2018
SDÍLEJ:

KVALITNÍ PRÁCE S MLÁDEŽÍ patří k prioritám a devizám MFK Dobříš (v černobílém). Do budoucna se však kvůli nedostatku finančních prostředků ve sportu může všechno změnit.Foto: archiv MFK Dobříš

PENÍZE JE POTŘEBA GARANTOVAT

Bodem číslo jedna, v souvislosti s rozdělováním finančních dotací od státu, je jejich výše. Všechny oslovené sportovní oddíly z Příbramska se jednohlasně shodují, že by přivítaly větší přísun peněz do svých kas. „Uvítáme větší finanční podporu. Momentálně nás nejvíce tíží plánovaná rekonstrukce plaveckého bazénu v Příbrami, který má být od února 2019 uzavřen na více než jeden rok. Musíme někam vozit alespoň šedesát závodních plavců na tréninky a nevíme, jak ufinancujeme dopravu a pronájem bazénu,“ říká Jan Mašek z PK Příbram.

Kromě navýšení finančních prostředků žádají sportovní kluby také jejich dlouhodobou garanci. „Chceme jistotu, že dotace bude pravidelná a dlouhodobá,“ má jasno Pavel Bártl předseda TJ Spartak Rožmitál pod Třemšínem. Zmíněný názor zastává i příbramský Spartak, jehož vedení bylo ještě konkrétnější. „Myslíme si, že garance jistých příjmů by měla být minimálně na tři roky, s opcí na další období. Prostředky jsou potřeba mimo jiné především na údržbu hracích ploch, případně na zvýšení jejich počtu.“

Podobně to vidí i vedení MFK Dobříš. „Nyní je klub, z hlediska vnitřního chodu i finančně, stabilizován. Není z nich však schopen, kromě solidního provozu, realizovat větší investice. Považujeme za nedůstojné brečet, protože jsme se o sebe vždy dokázali postarat, ale vyšší a garantovanější financování ze strany státu by úroveň naší činnosti nepochybně zvýšilo,“ říká místopředseda Jiří Bradáč.

Hovoří se ale také o dalším problému, kterým je velká administrativní náročnost, spojena s žádostmi o jejich udělení. „Podle našeho názoru by se měla zjednodušit struktura a počet programů by měl být menší. Kritéria by měla vycházet z počtu skutečně hrajících hráčů, s garantovanou minimální výší příjmu a také z náročnosti provozu sportovního areálu,“ myslí si Bradáč.

Pro změnu jsou i členové Sokolu Sedlec-Prčice. „Uvítali bychom změny v dotačních pravidlech, která se točí především kolem stavu členské základny a věku jednotlivých členů. Nepřímo nás tak přivádí do svízelné situace, kdy sice získáme prostředky pro mládež, ale ostatním skupinám ve spolku již nemůžeme nabídnout mnoho věcí nad rámec běžného provozu,“ konstatuje zklamaně předseda Michal Davídek.

Oddíly by také přivítaly větší transparentnost. „Nejsem staromilec, ale financování sportu před rokem 1989 bylo jasnější, a kdo měl sběrnu Sazky, měl své jisté,“ vzpomíná Přemysl Šimanovský ze Sokola Voznice.

OBAVY O MLÁDEŽ VZRŮSTAJÍ

Pro kluby je ale nejdůležitější výchova mladých talentů. „Jsme pro podporu dětí, které jsou mladší šesti let. Myslíme si, že je velmi důležité, aby děti se sportem začaly již v předškolním věku, za dohledu zkušených trenérů. Práce s malými dětmi je velice náročná a je naprosto nelogické, aby nebyla podpořena,“ říká Linda Sevaldová z Bios Fit Příbram.

Krásnou ukázkou, jak je potřeba kvalitně pracovat s mládeží, je příběh MFK Dobříš, který se díky tomu dokázal vyhrabat z úplného dna, až do divize, kde již bojuje druhý rokem. „Před jedenácti lety, se zásadně změnily principy našeho fungování. Z klubu, který se snažil udržet v divizi za cenu významných finančních preferencí, se stal oddíl, kde je prioritou výchova mládeže a následná trvalá udržitelnost kvality mužstev dospělých, založená na vlastních odchovancích. Spadli jsme až na dno I. B třídy, ale dokázali jsme se vrátit zpět,“ říká Jiří Bradáč.

Panují však obavy, že kvůli nedostatku financí, bude mládežnická základna, napříč sportovním spektrem, upadat. „Vrátím se ještě k plánovanému uzavření našeho bazénu. Dopad to bude mít i na naši základnu, která se zmenší o tři čtvrtiny a tím pádem se nám sníží i dotace,“ nastínil nepříliš dobré vyhlídky příbramského plavání Jan Mašek.

„Mít více peněz, určitě by se mládežnická výchova zlepšila, ačkoliv úbytku kvalitních hráčů se nevyhneme,“ myslí si Bradáč.
S nedostatkem financí je spojen i nízký počet kvalifikovaných trenérů, což se jeví jako další velký problém. „Rozjet mládežnická družstva v materiální a personální oblasti je velmi náročné a pokud nelze zajistit trvalost dotací, opakovaně to nebude nikdo zkoušet,“ myslí si rožmitálský Pavel Bártl.

Výchova trenérů je jeden z bodů, který je podle Sokola Sedlec-Prčice potřeba zlepšit. „V dotačních programech nám především chybí financování vzdělávání trenérů, funkcionářů, a podpora aktivit, které jsou nad rámec, běžných činností. Například financování jednorázových akcí, typu mezinárodní turnaj pro žákovský tým,“ říká Michal Davídek.

MENŠÍ SPORTY VOLAJÍ PO ZVÝHODNĚNÍ

Velkým problémem rovněž je, že finanční prostředky snáze putují do populárních sportů, kde si je rozdělují ty největší kluby. Tomáš Langer ze sedlčanského softballového klubu proto upozorňuje, že dotace by měly mnohem více sloužit také na podporu menších sportů. „V současnosti je postavení méně známých sportů, s ohledem na zajištění financování a získávání sponzorů v nevýhodě od těch, které jsou denně prezentovány v televizi. Naše situace je taková, že pozemek sportoviště není v majetku klubu ani obce, což nám znemožňuje žádat o datace. Jelikož softball není tak sledovaný, je získávání darů od soukromníků velmi obtížné,“ přiznává Langer.

Jako cestu, navrhuje zvýhodnit datační řízení, ve prospěch menších sportů, které hůře shánějí peněžní prostředky. „Stát by se měl zaměřit na podporu spolků pracujících ve skromnějším prostředí venkova, které mají minimální šanci na získání jiných sponzorů. Dále jsme pro podporu nemajoritních sportů a vytváření rozmanitosti sportovního prostředí,“ prozradil Langer.

Přestože situace ani na Příbramsku není růžová, snaží se sportovní kluby dosahovat dobrých výsledků. Otázkou však zůstává, jak dlouho mohou v nastaveném trendu, bez dostatku finančních prostředků, vydržet na vysoké úrovní?

Autor: Karel Smetana

17.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Hledáme nové kolegy do moderního Call centra v Příbrami. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Sídlíme na hlavním náměstí s výhledem na Hořejší Oboru. , , Telefonní operátor:, , Pracovní náplň: , • komunikace s klienty prostřednictvím telefonu, • péče o stávající zákazníky, • doprodej služeb zákazníkům , • domlouvání schůzek , , Požadujeme: , • dobré komunikační schopnosti, • znalost práce na PC, • pozitivní a optimistický přístup k práci , • (Od brigádníků požadujeme odpracovat alespoň 20 hodin týdně.) , , Pracovní doba: , • Po – Pá, • víkendy + státní svátky volné , • pouze ranní směny, • individuální rozvržení pracovní doby , , Platové ohodnocení:, Celková průměrná mzda: 16 - 20 000 Kč , Pevný základní plat je: 13 000 Kč , Bonus za poctivou docházku: 2 000 , Neomezené prémie – průměr 1 - 5 000 Kč., Práce je možná i na zkrácený pracovní poměr: 4, 5, 6, 7 hodin., , (Mzda je vyplácena vždy v řádných termínech dle zákona.) , , Mezi další benefity patří například: , • vyplácená jubilea , • nabídka levnějšího volání , • zdarma občerstvení na pracovišti , • hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, která pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů., , V případě zájmu volejte na tel: 380 900 122.. Pracoviště: Atoda telemarketing, spol. s. r. o. - pobočka příbram, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 3, 261 01 Příbram 1. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 35 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Mistři ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: mistři výroby, Požadavky:, znalost výkresové dokumentace, řidičské oprávnění sk. B, znalost práce na PC, znalost AJ/NE výhodou, Zaměstnanecké výhody: automobil, příspěvky na obědy, Nástup možný ihned. Mzda: 35 000,- až 45 000,- Kč, práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt:Kovařík Jakub Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Místo výkonu práce:KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jakub Kovařík, +420 604 847 608.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: administrativní pracovník/ce, Pozice je vhodná i pro absolventy., Náplň práce:, - práce s databází dlužníků, - evidence přijaté a odeslané korespondence, - kontrola plnění povinností dlužníků, - plánování a koordinace pracovních kalendářů, Požadavky:, - uživatelskou znalost práce na PC (MS Office - zejména Excel, internet), - schopnost samostatné práce, improvizace a rychlé reakce, organizační schopnosti, - spolehlivost a pečlivost, výpis z rejstříku trestů, Nabízíme:, motivující finanční ohodnocení, flexibilní pracovní doba (možnost i zkráceného pracovního úvazku, min. 30 hodin/ týden), smlouvu na HPP, Nástup možný ihned na dobu určitou do 14.8.2019 s možností prodloužení., Mzda: 15 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Sedláková Kateřina, tel.: 731 895 607, e-mail: ksedlakova@jsedlak.cz, Své životopisy zasílejte emailem na ksedlakova@jsedlak.cz nebo osobně na adrese Náměstí 51, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem., Místo výkonu práce: Ing. Josef Sedlák MBA provozovna Rožmitál p/Tř., Náměstí č.p. 51. Pracoviště: Ing. josef sedlák mba provozovna rožmitál p/tř., Náměstí, č.p. 51, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Kateřina Sedláková, +420 731 895 607.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 25 000 Kč

Odborní účetní mzdoví Mzdový/á účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice:mzdový/á účetní, Náplň práce:, - zpracování kompletní mzdové agendy, - komunikace s příslušnými úřady , - činnosti spojené s vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti, - zpracování základní pracovněprávní dokumentace, Požadujeme:, - min. středoškolské vzdělání, - aktivní znalost pracovněprávní legislativy a mzdových předpisů, - aktivní řidič skupiny B podmínkou , - praxe min. 3 roky, - znalost práce s Excelem, - pečlivost, samostatnost, Zaměstnanecké výhody:zázemí prosperující a stabilní firmy, práci na hlavní pracovní poměr, 25 dní dovolené , stravenky, příspěvek na dovolenou, vánoční příspěvek,příspěvek na penzijní spoření , průběžné vzdělávání v oboru , mzda dle odborných znalostí a zkušeností, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,-Kč, Kontakt: Jindřichová Lucie Ing., tel.: 605 206 066, e-mail: lucie.jindrichova@primagra.cz, Místo výkonu práce:Primagra, a.s., Nádražní č.p. 310, Milín. Pracoviště: Primagra, a.s., Nádražní, č.p. 310, 262 31 Milín. Informace: Lucie Jindřichová, +420 605 206 066.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Macík a Jan Brabec jsou ve svých kategoriích nejlepšími českými jezdci.

Dálkové rally Brabcovi svědčí! Je čtvrtý na světě

Radost. Příbramští volejbalisté se po osmi letech radují z vítězství na Duklou Liberec

Kocouři hlásí nové posily

Los druhého kola MOL Cupu, do boje jde už i FORTUNA:LIGA

Střední Čechy - Jaké je rozlosování druhého kola MOL Cupu, v němž se představí až deset středočeských týmů? Zasáhnou do něj i dva prvoligovém týmy z kraje - Příbram a Mladá Boleslav.

Těším se, ale moje příprava bude standardní, říká o návratu na Letnou Švenger

Příbram – V letní přípravě vyhrál souboj o post brankářské jedničky a důvěru trenérů splácí kvalitními výkony. Zkušený příbramský gólman Milan Švenger dokonce v posledním zápase proti Dukle Praha vychytal čisté konto. Nyní se pokusí zastavit střelce pražské Sparty, v zápase, který pro něj osobně bude mít velmi speciální příchuť. Na Letnou totiž přijede poprvé v kariéře jako soupeř. Nejen o tom promluvil v rozhovoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT