VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Málo peněz? Největší dopad na mládež a menší sporty

Příbramsko /INFOGRAFIKA/ – Financování sportu je v současnosti velmi diskutované téma. Kluby ve všech možných sportovních odvětvích si často stěžují, že nemají peníze na provoz, údržbu areálu, trenéry či výchovu mládeže. Příbramský deník proto provedl sondu do několika spolků, aby zjistil, jaká situace panuje v místních sportovních oddílech. Na názor jsme se zeptali zástupců MFK Dobříš, SK Spartak Příbram, TJ Spartak Rožmitál pod Třemšínem, TJ Sokol Sedlec-Prčice, Sokol Voznice, PK Příbram, Bios Fit Příbram a softbalového klubu ze Sedlčan.

17.5.2018
SDÍLEJ:

KVALITNÍ PRÁCE S MLÁDEŽÍ patří k prioritám a devizám MFK Dobříš (v černobílém). Do budoucna se však kvůli nedostatku finančních prostředků ve sportu může všechno změnit.Foto: archiv MFK Dobříš

PENÍZE JE POTŘEBA GARANTOVAT

Bodem číslo jedna, v souvislosti s rozdělováním finančních dotací od státu, je jejich výše. Všechny oslovené sportovní oddíly z Příbramska se jednohlasně shodují, že by přivítaly větší přísun peněz do svých kas. „Uvítáme větší finanční podporu. Momentálně nás nejvíce tíží plánovaná rekonstrukce plaveckého bazénu v Příbrami, který má být od února 2019 uzavřen na více než jeden rok. Musíme někam vozit alespoň šedesát závodních plavců na tréninky a nevíme, jak ufinancujeme dopravu a pronájem bazénu,“ říká Jan Mašek z PK Příbram.

Kromě navýšení finančních prostředků žádají sportovní kluby také jejich dlouhodobou garanci. „Chceme jistotu, že dotace bude pravidelná a dlouhodobá,“ má jasno Pavel Bártl předseda TJ Spartak Rožmitál pod Třemšínem. Zmíněný názor zastává i příbramský Spartak, jehož vedení bylo ještě konkrétnější. „Myslíme si, že garance jistých příjmů by měla být minimálně na tři roky, s opcí na další období. Prostředky jsou potřeba mimo jiné především na údržbu hracích ploch, případně na zvýšení jejich počtu.“

Podobně to vidí i vedení MFK Dobříš. „Nyní je klub, z hlediska vnitřního chodu i finančně, stabilizován. Není z nich však schopen, kromě solidního provozu, realizovat větší investice. Považujeme za nedůstojné brečet, protože jsme se o sebe vždy dokázali postarat, ale vyšší a garantovanější financování ze strany státu by úroveň naší činnosti nepochybně zvýšilo,“ říká místopředseda Jiří Bradáč.

Hovoří se ale také o dalším problému, kterým je velká administrativní náročnost, spojena s žádostmi o jejich udělení. „Podle našeho názoru by se měla zjednodušit struktura a počet programů by měl být menší. Kritéria by měla vycházet z počtu skutečně hrajících hráčů, s garantovanou minimální výší příjmu a také z náročnosti provozu sportovního areálu,“ myslí si Bradáč.

Pro změnu jsou i členové Sokolu Sedlec-Prčice. „Uvítali bychom změny v dotačních pravidlech, která se točí především kolem stavu členské základny a věku jednotlivých členů. Nepřímo nás tak přivádí do svízelné situace, kdy sice získáme prostředky pro mládež, ale ostatním skupinám ve spolku již nemůžeme nabídnout mnoho věcí nad rámec běžného provozu,“ konstatuje zklamaně předseda Michal Davídek.

Oddíly by také přivítaly větší transparentnost. „Nejsem staromilec, ale financování sportu před rokem 1989 bylo jasnější, a kdo měl sběrnu Sazky, měl své jisté,“ vzpomíná Přemysl Šimanovský ze Sokola Voznice.

OBAVY O MLÁDEŽ VZRŮSTAJÍ

Pro kluby je ale nejdůležitější výchova mladých talentů. „Jsme pro podporu dětí, které jsou mladší šesti let. Myslíme si, že je velmi důležité, aby děti se sportem začaly již v předškolním věku, za dohledu zkušených trenérů. Práce s malými dětmi je velice náročná a je naprosto nelogické, aby nebyla podpořena,“ říká Linda Sevaldová z Bios Fit Příbram.

Krásnou ukázkou, jak je potřeba kvalitně pracovat s mládeží, je příběh MFK Dobříš, který se díky tomu dokázal vyhrabat z úplného dna, až do divize, kde již bojuje druhý rokem. „Před jedenácti lety, se zásadně změnily principy našeho fungování. Z klubu, který se snažil udržet v divizi za cenu významných finančních preferencí, se stal oddíl, kde je prioritou výchova mládeže a následná trvalá udržitelnost kvality mužstev dospělých, založená na vlastních odchovancích. Spadli jsme až na dno I. B třídy, ale dokázali jsme se vrátit zpět,“ říká Jiří Bradáč.

Panují však obavy, že kvůli nedostatku financí, bude mládežnická základna, napříč sportovním spektrem, upadat. „Vrátím se ještě k plánovanému uzavření našeho bazénu. Dopad to bude mít i na naši základnu, která se zmenší o tři čtvrtiny a tím pádem se nám sníží i dotace,“ nastínil nepříliš dobré vyhlídky příbramského plavání Jan Mašek.

„Mít více peněz, určitě by se mládežnická výchova zlepšila, ačkoliv úbytku kvalitních hráčů se nevyhneme,“ myslí si Bradáč.
S nedostatkem financí je spojen i nízký počet kvalifikovaných trenérů, což se jeví jako další velký problém. „Rozjet mládežnická družstva v materiální a personální oblasti je velmi náročné a pokud nelze zajistit trvalost dotací, opakovaně to nebude nikdo zkoušet,“ myslí si rožmitálský Pavel Bártl.

Výchova trenérů je jeden z bodů, který je podle Sokola Sedlec-Prčice potřeba zlepšit. „V dotačních programech nám především chybí financování vzdělávání trenérů, funkcionářů, a podpora aktivit, které jsou nad rámec, běžných činností. Například financování jednorázových akcí, typu mezinárodní turnaj pro žákovský tým,“ říká Michal Davídek.

MENŠÍ SPORTY VOLAJÍ PO ZVÝHODNĚNÍ

Velkým problémem rovněž je, že finanční prostředky snáze putují do populárních sportů, kde si je rozdělují ty největší kluby. Tomáš Langer ze sedlčanského softballového klubu proto upozorňuje, že dotace by měly mnohem více sloužit také na podporu menších sportů. „V současnosti je postavení méně známých sportů, s ohledem na zajištění financování a získávání sponzorů v nevýhodě od těch, které jsou denně prezentovány v televizi. Naše situace je taková, že pozemek sportoviště není v majetku klubu ani obce, což nám znemožňuje žádat o datace. Jelikož softball není tak sledovaný, je získávání darů od soukromníků velmi obtížné,“ přiznává Langer.

Jako cestu, navrhuje zvýhodnit datační řízení, ve prospěch menších sportů, které hůře shánějí peněžní prostředky. „Stát by se měl zaměřit na podporu spolků pracujících ve skromnějším prostředí venkova, které mají minimální šanci na získání jiných sponzorů. Dále jsme pro podporu nemajoritních sportů a vytváření rozmanitosti sportovního prostředí,“ prozradil Langer.

Přestože situace ani na Příbramsku není růžová, snaží se sportovní kluby dosahovat dobrých výsledků. Otázkou však zůstává, jak dlouho mohou v nastaveném trendu, bez dostatku finančních prostředků, vydržet na vysoké úrovní?

Autor: Karel Smetana

17.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 15 000 Kč

Pekaři Pekaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pekaři, Přijmeme pracovníky na pozici pekař/ka. Nevyučené zaučíme. Požadujeme pracovitost, spolehlivost, fyzickou zdatnost. Po zapracování navýšení mzdy. Noční provoz., Nástup možný ihned. Mzda: 15 000,- Kč, Kontakt: Chlasták, tel.: 607 639 461, i osobně, Místo výkonu práce: Jaroslav Bejšovec, Pekařství - Mléčný bar, Na Potůčku č.p. 23, Sedlčany. Pracoviště: Jaroslav bejšovec, pekařství - mléčný bar, Na Potůčku, č.p. 23, 264 01 Sedlčany. Informace: Chlasták, +420 607 639 461.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci Podnikoví právníci. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: podnikoví právníci, OC, Znalost pracovního, obchodního, občanského práva a ochrany osobních údajů, zpracování právních stanovisek a jiných právních dokumentů, poradenství v oblasti pracovního práva, spolupráce a metodická podpora při tvorbě interních dokumentů, nařízení a směrnic, zastupování společnosti při jednáních s kontrolními úřady, profesionální vystupování, samostatnost, spolehlivost, důslednost, řidičský průkaz, Zaměstnanecké výhody: možnost práce na zkrácený úvazek, zaměstnání v prosperující společnosti, stravenky , Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- Kč, Kontakt: Krůtová Lenka, tel.: 318 403 135, 6:00 -14:30hod,email:p.personalni@pekarnahorovice.cz, Místo výkonu práce: Příbram, Hořovice, Beroun. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. provoz příbram, Plynárenská, č.p. 321, 261 01 Příbram 1. Informace: Lenka Krůtová, +420 318 403 135.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Obsluha šicích a vyšívacích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: obsluha šicích a vyšívacích strojů, OC, Tento pracovník bude mít na starosti obsluhu šicích a vyšívacích strojů při výrobě péřových výrobků., Osobnostní předpoklady: pečlivost, zodpovědný přístup, týmový duch, výkonnost, Nástup možný ihned. Mzda: 15 000,- až 40 000,- Kč, Kontakt: Štefanová Martina, tel.: 778 416 902, e-mail: mstefanova@kamykdaunen.cz, Místo výkonu práce: Kamýk Daunen s.r.o., Kamýk nad Vltavou č.p. 179, 262 63 Kamýk nad Vltavou. Pracoviště: Kamýk daunen s.r.o., 262 63 Kamýk nad Vltavou. Informace: Martina Štefanová, +420 778 416 902.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Výroba lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: výroba lahůdek, Pomocná síla do výrobny lahůdek., Noční směna od 18:00 - 2:00 hod., Nástup možný ihned. Mzda: 16 500,- Kč, Kontakt: Marešová Monika, tel.: 739 855 007, e-mail: monikaamy@seznam.cz, Místo výkonu práce: Pekárny Vodička s.r.o. -Březové Hory, Mariánská č.p. 85, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Pekárny vodička s.r.o. -březové hory, Mariánská, č.p. 85, 261 01 Příbram 1. Informace: Monika Marešová, +420 739 855 007.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

V posledním kole Fotbalové národní ligy se znojemští fotbalisté utkali s Příbramí, která postupuje do nejvyšší soutěže.
27

Příbram zakončila úspěšnou sezonu porážkou ve Znojmě

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

Střední Čechy – Sázka na jistotu. Těmito slovy v pátek Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj pochválila přednosti práce u celníků. A připomněla, že Celní správa ČR se přidává k ozbrojeným sborům, jež se mezi nabízenými výhodami snaží zaujmout vyčíslením výše náborového příspěvku. „Až sto tisíc korun,“ láká Matějková, přičemž z rukávu sype i další výhody: šest týdnů dovolené, práce jen 37,5 hodiny týdně, výsluhy…

V Čenkově zahynul řidič elektrokoloběžky po střetu s nákladním autem

Čenkov - Tragická nehoda, při které přišel o život řidič elektrokoloběžky se dnes okolo poledne stala v obci Čenkov na Příbramsku. Na silnici číslo 118 došlo ke střetu s nákladním automobilem. Přivolaní záchranáři muži již nedokázali pomoct. 

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT