V úterý předali Čendu organizátorům v přístavu španělské Barcelony a stejně tak se udělaly i kompletní přejímky. Kamion už je tak na cestě do Saúdské Arábie a Švanda si může oddechnout. Penzum práce, kdy byl v posledních týdnech permanentně vytížen, mu skončilo. Nyní ho čeká volno, odpočinek a nabírání sil v rodinném kruhu

„Po návratu z Barcelony půjdu ještě maximálně týden do práce. Většinou ohledně úklidu, abychom se připravili. Teď jsem tam byl nonstop. Za poslední měsíc jsem měl jeden den volno. Jinak jsem tam byl do noci jako každý rok. V prosinci dostaneme volno,“ říká pelhřimovský rodák.

Obavy či myšlenky, že by zapomněl Čendovi něco udělat, upravit či dodat, nemá. „Už naštěstí ne. Řešíme akorát doprovodná vozidla, abychom v nich měly naložené všechny náhradní díly. Takhle jezdíme všechny závody. Kamiony musí být připravené ve stoprocentní kondici. Z toho pak už nemáme v hlavě žádné velké věci,“ objasňuje Švanda.

Sám pak kvitoval, že po posledním Dakaru dorazil Čenda zpátky do Česka v pořádku a vyhnul se tak velkým úpravám. „Bylo pro nás příjemné zjištění, že se nám nic neporouchalo. Nebyl potřeba žádný velký vývoj. Chtěli jsme ale změnit odpružení a posunout ho nějaký level dál, což se povedlo. Jsou tam nějaké nové prvky a komponenty. Momntálně jsem velmi rád, jak je auto nastavené a myslím, že by mohlo být ku prospěchu. Celý rok na autě pracujeme tak, abychom upravili nějaké věci,“ vysvětluje Švanda.

Do startu Rallye Dakar zbývá něco málo přes pět týdnů. Švanda se těší, až na něj načerpá energii poblíž rodiny a dětí. „Udělám jim Mikuláše i Ježíška v jednom. „Celý prosinec budu doma. Před tím jsem doma za poslední měsíc a půl moc nebyl, což teď bude fajn. Těším se na to,“ uzavírá Švanda, který si na slavném závodu připíše v roce 2024 pátou účast.