Český pohár v triatlonu se v Příbrami uskutečnil počtvrté, letos ale do středočeského města zavítal rekordní počet závodníků. „Závody byly skvělé. Zapojilo se do nich přes čtyři stovky triatlonistů,“ konstatoval ředitel podniku Radek Eliáš.

Sobota nejprve patřila mezinárodnímu Závodu olympijských nadějí, který se do České republiky vrátil po pěti letech. Zúčastnili se ho talentovaní žáci, dorostenci a junioři z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. V konkurenci přibližně sedmi desítek zahraničních soupeřů se našim reprezentantům dařilo skvěle! V kategorii žáků zvítězil Martin Kozojed, nejlepší dorostenkou byla Heidi Juránková, juniorkám vládla Tereza Svobodová a juniorům Radim Grebík.

Následně už přišel na řadu souboj o české individuální mistrovské tituly, o které se bojovalo v závodě, který zahrnoval distance 1 500 metrů plavání, 40 kilometrů jízdy na kole a 10 kilometrů běhu po břehu Nového rybníka.

Mezi muži kraloval Jan Volár, jehož kvality v závodě nejvíce prověřil Lukáš Kočař, ale ani on nakonec na největšího favorita recept nenašel. „Věděl jsem, že Lukáš je hodně silný na kole, proto jsem si na něho potřeboval ve vodě udělat náskok. Povedlo se mi získat asi minutu,“ vyprávěl Jan Volár. „Na kole pak Lukáš jezdil asi pětačtyřicet vteřin za mnou, což byl rozdíl, který jsem si pečlivě hlídal. V běhu mi pak na konci došly síly, tak jsem zpomalil, ale povedlo se mi první místo udržet. Musím uznat, že Lukáš byl těžký soupeř,“ řekl Jan Volár, který zvítězil v čase 1:56:26 právě před stříbrným Lukášem Kočařem. Stupně vítězů doplnil Jan Šneberger, který skončil třetí.

Jan Volár si díky tomu připsal už třetí vítězství v závodě Českého poháru v řadě. „Ale je to pro mě úplně první titul, o to víc si vítězství cením,“ dodal.
Do závodu žen nastupovala jako favoritka reprezentantka Iveta Fairaislová, která je v Příbrami doma. Na vítězství se jí ale dosáhnout nepodařilo. „Plavání ještě bylo docela dobré. Z vody jsem šla jako první spolu s Hankou Kolářovou. Ale v cyklistice jsem jela poprvé takhle dlouhý bezhákový závod, tak jsem asi přepálila začátek. V prvních dvaceti kilometrech jsem ještě držela první místo, ale pak mi došlo a předjely mě Hanka Kolářová i Verča Andrlová,“ popsala Iveta Fairaislová. „Hanku se mi pak podařilo hned v úvodu běhu předstihnout, ale Verču už jsem ani neviděla. Druhé místo jsem pak držela až do cíle,“ dodala.

Veronika Andrlová si skvělým výkonem zajistila první místo a titul mistryně republiky v olympijském triatlonu, když doběhla v čase 2:19:42.

Na základě výsledků individuálních závodů byly rozdány i tituly v kategorii týmů, které získal zlínský Titan Trilife. Jeho závodníci Filip Václavík, Tereza Svobodová a Radim Grebík rovněž ovládli i nedělní závod smíšených štafet, při kterém každý z účastníků absolvoval 250 metrů plavání, 6 kilometrů cyklistiky a 2 kilometry běhu.

Připravil: Michal Včelíš