V malé obci nedaleko Dobříše funguje oddíl národní házené již několik desítek let a za tu dobu vychoval řadu skvělých házenkářů a házenkářek. Ze současné doby lze jmenovat třeba Radka Šinágla a Jiřího Peška, kteří se několikrát zúčastnili reprezentačních soubojů výběrů Čech a Moravy.


Není divu, že se především mužský tým TJ Stará Huť ještě donedávna dlouhou dobu pral s nejlepšími v nejvyšší soutěži. Přestože měl ale vždy velmi silný tým, nikdy nedokázal nejvyšší soutěž vyhrát. I ženský tým dosahuje dobrých výsledků a v minulém roce si zahrál dokonce druhou nejvyšší soutěž.


Nyní oba starohuťské týmy dospělých hrají v oblastním přeboru. Muži tam válcují své soupeře a ženy se drží v horní polovině tabulky. „Cestování v rámci nejvyšší soutěže pro nás bylo už náročné a navíc jsme chtěli do týmu zabudovat mladší hráče, proto jsme se rozhodli hrát oblastní přebor,“ říká Jiří Pešek.


Zabudování hráčů mladé a střední generace do týmu dospělých, se starohuťským házenkářům daří. „S házenou jsem skončil v žácích a začal se věnovat fotbalu, který jsem hrál za Dobříš. Přesto jsem se k tomuto sportu chtěl jednou vrátit. Když se naskytla možnost, poté co muži odhlásili nejvyšší soutěž, neváhal jsem a k házené jsem se vrátil. Ve Staré Huti teď hraji i fotbal a kombinuji ho právě s národní házenou,“ říká s nadšením Adam Žižka.


Přesto ve Staré Huti nezapomínají na výchovu mladých házenkářů, do které se zapojují současní hráči. „Chceme tradici národní házené ve Staré Huti udržet a proto myslíme i na mládež. Založili jsme družstva mladších a starších žákyň a máme i přípravku pro nejmenší,“ dodává spokojeně Jiří Pešek.


Oddíl spolu s pomocí obce nezapomíná ani na renovaci sportovního areálu, kde se od jarní části hraje na novém povrchu. „Hrávat jsem začínal na písku, poté na umělém koberci a nyní máme krásný zbrusu nový povrch,“ vzpomíná hráč Lukáš Velebil.


Kromě práce s mládeží pořádá TJ Stará Huť každoročně také zimní turnaj v dobříšské sportovní hale a jinak by tomu nemělo být ani letos.
Vypadá to tedy, že díky práci členů starohuťského oddílu o národní házené, alespoň na Příbramsku, ještě uslyšíme, protože její tradice bude pokračovat nadále a to dalších několik let.

O národní házené
Hřiště v národní házené má tvar obdélníku o rozměrech 45×30 metrů. Povrch hřiště je buď z materiálů umělých nebo z přírodních. Hřiště je rozděleno na obrannou, střední a útočnou třetinu. Utkání dospělých je rozděleno na dva poločasy, z nichž jeden má 30 minut. Hraje se speciálním míčem, kterého se můžou hráči dotknout jen rukou.

Každý hráč může nést míč dvě vteřiny a poté musí klepnout balónem o zem, nebo nadhodit. To může provést maximálně dvakrát. V každém týmu hraje sedm hráčů + náhradníci. V poli nastupují tři útočníci, dva záložníci, jeden obránce a brankář. 

Ten chytá v brance o rozměrech 2×2,40 metrů. Pohybuje se ve střední a obranné třetině nebo v brankovišti. Při krytí střel soupeře může případně zasáhnout míč i nohou. Záložníci a obránce se smějí pohybovat ve střední nebo obranné třetině. Obránce může vstoupit i do brankoviště. Útočník se může pohybovat v útočné nebo střední třetině a může vstoupit do brankoviště soupeře. Při střelbě v něm ale stát nesmí.