V Příbrami se o víkendu 24.-25. června uskuteční třetí letošního závod Českého poháru v krátkém triatlonu, který má v této sezoně celkem sedm zastávek. Závodní program otevřou sobotní individuální závody v super sprintu, při kterých se pojede o pohárové body i mistrovské tituly. V neděli pak budou závody pokračovat republikovým šampionátem štafet.

V předchozích letech se v areálu Nový rybník pravidelně konal šampionát v olympijském triatlonu, při kterém měli závodníci možnost využít časovkářská kola s hrazdami. Ta jsou ovšem pro letošní rok zakázána – závodit se totiž bude v moderním a divácky atraktivním super sprintu, jehož distance jsou přibližně čtyřikrát kratší.

Na startovní listině figuruje téměř 300 účastníků, mezi nimiž nechybí ani celá řada reprezentantů. V závodě mužů budou k největším favoritům patřit Filip Václavík a Jakub Marek, konkurovat jim ale budou i juniorští a dorostenečtí reprezentanti, na vítězství tak může útočit například i Jakub Homola.

V závodě žen bude mít velké ambice Michaela Štěrbová, která se v Příbrami před rokem radovala ze zisku mistrovského titulu v olympijském triatlonu. Juniorka Kateřina Hadravová ale dlouhodobě potvrzuje, že dokáže porážet i soupeřky z elitní kategorie. Povede se jí to také v Příbrami, nebo překvapí některá z mládežnických závodnic, třeba Kristýna Dvořáková?

Dospělí závodníci, junioři i dorostenci se postaví na start hned dvakrát. V ranních hodinách je čeká rozjížďka s intervalovým startem a zakázaným hákováním, na základě jejího výsledku pak budou rozřazeni do odpoledních finálových jízd. Pokaždé přitom absolvují 300 m plavání v Novém rybníce, 9 km cyklistiky na silnici směrem na Milín a nakonec 2km běh v rekreačním areálu Nový rybník.

Registrace jsou otevřené pouze do 21. června, přihlašovat se můžete prostřednictvím webu cts.triatlon.cz. „Na každého účastníka čeká malá cyklistická pozornost a také zajímavé dárky od našich partnerů, například 40% sleva na závodní a tempové boty On, jejíž výše převyšuje cenu startovného. Vítězové se pak mohou těšit mimo jiné na věcné ceny od plavecké značky Swans,“ říká ředitel závodu Radek Eliáš.

V sobotu startuje závodní program v 9 hodin, finálové jízdy budou zahájeny v 15 hodin. V neděli se uskuteční štafetové závody od 9 hodin.

Valachy Man poprvé v poháru

Valachy Man patří dlouhodobě k nejpopulárnějším triatlonovým závodům v Česku, letos jej ale čeká velká premiéra: stává se totiž součástí Českého poháru v terénním triatlonu, získal statut Mistrovství ČR a zároveň byl zařazen do evropské komerční série XTERRA.

Z toho důvodu se závod přesunul z Nového Hrozenkova k vodní nádrži Bystřička. O tituly se totiž pojede na distancích 1500 m plavání, 30 km cyklistiky a 10 km běhu, pro které jsou u Bystřičky vhodnější podmínky.

Triatlonoví fanoušci se mohou těšit na atraktivní souboje o titul. Na startu budou kromě tradičních vyznavačů terénního triatlonu, mezi které patří například Vojtěch Bednarský, také zástupci silničního triatlonu. Na nejvyšší příčky tak bude útočit reprezentant Tomáš Kříž či olympionik a současný reprezentační kouč Jan Čelůstka. K hlavním favoritům ovšem bude patřit také biker Jaroslav Kulhavý, olympijský šampion z Londýna, který se letos plnou silou vrhnul do triatlonového tréninku a prosazuje se také v zahraničních závodech XTERRA.

„Z větší části se pořád cítím jako nováček. Především v plavání a depu, kde hraje velkou roli zkušenost. Myslím ale, že každým závodem se to posouvá,“ řekl Kulhavý. „Nová trasa kola je vcelku náročná s těžším stoupáním. Určitě je potřeba dobře rozvrhnout síly a hlavně nepřepálit první stoupání. Každopádně lokalita je krásná. Bude to náročný, ale pěkný závod.“

Podobně napínavý souboj lze očekávat od závodu žen, kde se postaví na start nestárnoucí Lenka Fanturová, Anna Lužná, Šárka Půstová nebo Aneta Grabmüllerová, bronzová medailistka z mistrovství světa v terénním triatlonu se ovšem k závodění vrací po nedávném porodu, proto je její forma záhadou.

K Valachy manovi už tradičně patří populární dětské a rekreační závody, které jsou ideální i pro úplné začátečníky. Konat se budou v sobotu i v neděli. „Pro mnohé začátečníky bývá Valachy man vůbec první závodní zkušeností. Na krátké trase se totiž startuje intervalově, takže odpadá obava z hromadného startu do vody i ostych ze srovnávání s výkony ostatních sportovců. Navíc distanci zvládne opravdu každý,“ říká hlavní organizátor Bohuslav Komín. Kromě toho opět připravil i dlouhou trasu, která byla v minulých letech hlavním závodem (0,4 – 16 – 5 km). Tradiční součástí budou i závody dětí.

„Registrace on-line na www.valachytour.cz je možná do středy 21. června, místa ve startovní listině všech kategorií ještě jsou. Předpověď na víkend slibuje ideální polojasné počasí a chystáme i pestrý program včetně atraktivní gastro zóny a sobotní afterpárty na pláži nejen pro sportovce, ale i diváky,“ láká hlavní organizátor.