„Oproti původnímu plánu jsem opět vyměnil bílou stoupu za rozpálenou silnici a zahájil specializovanou přípravu trochu dříve,“ řekl Tománek. Na přelomu roku dlouho váhal, jestli se v únoru vydá do bíle stopy, nebo na silnici. Zatímco loni kvůli brzkému mistrovství světa musel přípravu na sněhu oželet, letos se na ní těšil, avšak jeho plány vzaly za své. Česká zima však znovu ukázala svou proměnlivou tvář, a nehledě na výrazné zdražení služeb a ztráty podpory hotelu v Jizerských horách, byla volba jasná. Lanzarote!“ uvedl 35letý příbramský rodák.

A tak první polovinu února strávil na Kanárských ostrovech, kde si naordinoval soustředění na kole. Jeho hlavním cílem byla adaptace na cyklistický trénink a najíždění objemu v nižší intenzitě, a pak samozřejmě také odpočinek, slunce a dobrá káva, která k soustředění podle Tománkových slov zkrátka patří.

Dvoutýdenní kemp si rozdělil do tří mikrocyklů. „Postupně jsem navyšoval hodinový objem a spolu s ním jsem se pomalu na trénincích přesouval z jihu ostrova na sever, kde zvlněné terény střídají delší a strmější stoupání,“ popisoval Tománek. Nádherné slunečné počasí a relativní bezvětří vystřídal v polovině kempu prudký vítr a několik dní byl písek ve vzduchu, což snížilo viditelnost na několik set metrů. „Letos jsem také zažil nezvykle mnoho deště, ale nic naštěstí nezasáhlo výraznějším způsobem do přípravy,“ dodal vzápětí.

S dosavadním průběhem přípravy je zatím nadmíru spokojený. „Odjel jsem vše, co bylo v tréninkovém plánu a mé tělo bez problémů reagovalo na prodlužující se zátěž. Přestože v závěru byly na programu pětihodinovky v horách, kdy převýšení zpravidla přesahovalo 1 500 metrů, zvládal jsem dobře regenerovat, což je pro výkonnostní růst klíčové,“ liboval si Tománek.