Poslední týdny byly pro Jana Tománka velmi úspěšné. „Byla to jízda, krásná pohádka se šťastným koncem. Nemám dalších slov,“ ohlédl se paratriatlonista, který naplnil cíle stanovené pro úvodní část sezony.

Tím byl nejen zisk titulu evropského šampiona v rakouském St. Pöltenu, ale především právě úspěšné zvládnutí kvalifikace na mistrovství světa v ironmanských distancích, které se konalo ve finském Lahti. „Tento závod byl velmi důležitý, protože byl jediný v Evropě, ze kterého jsem se mohl v kategorii handcycle kvalifikovat na mistrovství světa v dlouhém triatlonu Ironman World Championship Kona-Hawai a 70.3 Ironman World Championship St. George-Utah,“ prozradil Tománek.

Fotbalová Příbram se od pondělí připravuje na soustředění v Rakousku.
Příbram piluje formu v Rakousku. Na úvod dvoufázový trénink i stmelovací bazén

A povedlo se! „Plavání přitom nebyla pocitově žádná pecka, ale výsledný čas mě přesvědčil o opaku. Následná devadesátikilometrová cyklistika byla hodně nevyzpytatelná. Profilově nepatřila mezi nejtěžší tratě, ale s šest set metrů převýšení se počítalo. Bylo to nahoru, dolů, nahoru, dolů. Navíc vedro si začalo vybírat svou daň. Začal jsem pociťovat první náznaky křečí i dehydrataci. Poslední kilometry se strašně vlekly. Nebudu se tajit tím, že jsem chtěl jet rychleji, ale v plánování jsem trať hrubě podcenil, nakonec to bylo hodně vydřené. Ani v závěrečná část závodu nebyla podmínky ideální. Trať mírně zvlněná, avšak technická, kdy se střídají různé povrchy, včetně šotoliny, která tvoří téměř polovinu každého ze dvou okruhu, ale dokázal jsem to,“ popsal průběh závodu Jan Tománek.

Cílem nakonec projel v čase 5:05:38 hodiny, což v absolutním pořadí znamenalo 133. příčku z celkového počtu 906 startujících – tedy i nehandicapovaných. „Čas jako takový vlastně vůbec neřeším. Důležité bylo, že jsem závod dokončil a zvládl se kvalifikovat. Mám z toho obrovskou radost a užívám si pocit štěstí z dosaženého cíle. Celkové umístění pro mě bylo pomyslnou třešničkou na dortu,“ prohlásil závodník.

Zároveň už má jasno i o dalším programu. „Nyní si hlavně potřebuji několik dnů odpočinout. Poté už ale začnu znovu s přípravou a plánováním závodů mistrovství světa,“ řekl na závěr Jan Tománek.