Při prvním ročníku závodu odstartovalo z pražského Smíchova šest běžců, doprovázených minimálně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry. Šlo o první maratonský běh na území současné České republiky.

Závod zorganizovali atleti z pražské Slavie a akce vzbudila obrovský ohlas ve všech obcích, kterými trať vedla. Kníže Colloredo-Mannsfeld dokonce sám běžce v cíli uvítal, předal jim cenu a pronesl proslov, i když bylo v té době spíš neobvyklé, aby tak významná osoba očekávala závodníky.

Běžci se dostali do cíle dříve, než oficiální časoměřič závodu ve fiakru. Kvůli tomu jsou v zápisu z akce uvedeny časy až od třetího závodníka, který dosáhl cíle. Po závodě se účastníci vydali relaxovat do zámeckých lázní. Vítězem byl Arnošt Nejedlý, který předvedl mimo jiné úžasné výkony i v mezinárodních závodech. Zvítězil v Prvním českém maratonu s neuvěřitelným časem 3:22:50.

Závod se v roce 1909 opakoval. V roce 1910 byl zrušen pro nepříznivé počasí, další maraton se běžel v roce 1911. Putovní běžecký pohár se bohužel ztratil v dědickém řízení po sebevraždě posledního vítěze závodu. Před několika lety byla akce obnovena a trasu závodu si mohli vyzkoušet i současní běžci.