V termínu od 7. do 8. července jsem podle plánu absolvoval závody EHC v italském Fossanu. Navázal jsem tak po úspěšném tažení na závodech v Lounech. V silničním závodě jsem v početném startovním poli kategorie H2 obsadil 6. příčku a v časovce jednotlivců jsem 4. místem vydřel umístění v Top5. Ve startovním poli silničního závodu nejvíce dominovala kompletní italská a francouzská špička v čele s Podestou (ITA) či Frankem (FRA).

Kopcovitý terén

Na závodníky čekal velmi těžký kopcovitý závod na 40,5 km (9 okruhů) v ulicích Fossana. Po průjezdu startem se téměř souvisle tři kilometry klesalo a zbytek trati se pro změnu serpentinami stoupalo zpět do cíle. Po startovním výstřelu jsem z výhodné pozice v první lajně vytěžil maximum a udržel se v čele závodu. V prudkém klesání jsem nejel tak agresivně jako někteří soupeři, ale vedoucí skupinu jsem nepustil.

Suverenita mi vzala mnoho sil

Ve stoupání jsem se cítil hodně dobře a prto jsem se rozhodl jet a nebrat ohled na soupeře. V podstatě většinu stoupání jsem odtáhl peloton na první pozici, ale přehnaná suverenita mi vzala mnoho sil. Když se o slovo přihlásil Franek (FRA) ztratil jsem sotva několik metrů, ale nedokázal jsem vedoucí skupinu ve složení Podesta (ITA), Chechetto (ITA), Franek (FRA), Narce (FRA), Mehrez (FRA) stáhnout. Ještě během druhého okruhu byla má ztráta sotva 10 vteřin, ale i to bylo nad mé síly. Věděl jsem, že už nemohu vývoj závodů jakýmkoli způsobem zvrátit, tak jsem se snažil udržovat stálé tempo a eventuálně dostihnout odpadající soupeře. V pátém okruhu jsem byl necelých 20 vteřin od Mehreze a možná kdyby bylo stoupání jen o trošku delší, dojel bych ho. Nakonec jsem zbytek závodu obkroužil osamoceně. Trošku jsem počítal s variantou, že mě dojedou někteří pronásledující závodníci a tak jsem si nechával určitou rezervu. V závěrečném stoupání jsem už nenechal nic náhodě a závod dokončil na 6. místě.

Podesta mě nesmí dojet!

Nedělní program tvořila rovinatá časovka jednotlivců na 13 km (2 okruhy). I přes to, že trať měla rovinatých charakter, byla velmi náročná svou technickou stránkou. Vzhledem k průběžnému pořadí EHC jsem startoval jako jeden z posledních mezi absolutními favority. Po startu mi netrvalo dlouho, než jsem se dostal do maximálního tempa a v nasazení se snažil vydržet. Trošku mi pomáhala představa, že za mnou startuje pravděpodobně nejlepší současný časovkář světa Podesta, který mě nesmí dojet. Podesta mě na začátku druhého okruhu dojel, s čímž jsem samozřejmě kalkuloval. Následně jsem předjel několik závodníků startujících přede mnou. Cílem jsem prolétl v čase 22:32,04 minuty a vybojoval 4. místo.

S dosaženými výsledky mohu být velmi spokojený. I když silniční závod mi nevyšel stoprocentně podle představ, časovka jednotlivců mi to vynahradila. Již potřetí v letošním roce jsem vybojoval v poháru EHC umístění v Top5, což ve stále vyrovnanější konkurenci hovoří o mém výkonnostním růstu. Jan Tománek, Drhovy