V těchto dnech jsme svědky pokusu české dálkové plavkyně Yvetty Hlaváčové o vytvoření světového rekordu v dálkovém plavání. Za cíl si vzala uplavat během sedmi dnů trasu z Týna nad Vltavou do Prahy. A právě v pátek jsme ji zastihli v Kamýku nad Vltavou, krátce před tím, než nastoupila čtvrtou etapu, která měla končit v Županovicích.

Jak se ale ukázalo, plavkyně nepočítala s teplotou vody. Kamýckou přehradu sice proplouvat neměla, protože její voda je opravdu studená až příliš, ale krátce před tím, kdy měla nastoupit, začala vypouštět vodu kamýcká hráz a voda v začátku Slapské přehrady se výrazně ochladila také. „Doposud ta teplota vody byla výborná, začínali jsme na 17,5 a končili na 24 stupních, ale dneska to má nějakých devět stupňů. To chtělo lépe časově vyřešit. Netušila jsem, že tady bude nějaký problém. Údajně se to mělo připouštět, až když doplavu. Buď budeme muset počkat, až voda odteče, nebo je druhá varianta neoprén, který bych ale na sebe brát nechtěla,“ řekla Hlaváčová.

Přemožitelka kanálu La Manche tak musela kapitulovat před Vltavou. Je to ale logické: kanál má teplotu nad 15 stupňů, zatímco vltavská voda dovede mít i sedm – a to se nedá vydržet déle než půl hodiny.

Dá se vůbec porovnat plavba z Týna nad Vltavou do Prahy?

„To se nedá úplně srovnávat. Tady plavu sedm dní, zatímco La Manche jen jeden den. Ale každé má svoje. Ta řeka mne překvapila. První dva dny, to bylo vydřené, tam jsem jela velice dlouho proti proudu. Navíc protivítr - on se nezdá, ale když foukne, na vodě je to velký nepřítel. Byla jsem překvapena, jak dokáže být Vltava zrádná. Já jsem o 50 procent zpomalila a dlouhé kilometry jsem jela jen 2,5 kilometru v hodině, což je hrozně málo. Když to jde, je to 4,5 až pět kilometrů,“ uvedla plavkyně.

A jaké je vlastně porovnání naší řeky s pověstným kanálem?

„La Manche jsem schopna udělat za sedm hodin a tady jsem jednu etapu jela šest hodin. A to jsem den před tím plavala pět hodin a v dalších dnech musím uplavat ještě 100 kilometrů. La Manche je těžký v tom, že musíte plavat hodně rychle. Ale mně nedělá problémy – ten přeplavu kdykoli, i když ne ve světovém rekordu, na ten se připravuji. Kdežto Vltavu kdykoli nepřeplavete. Odcházejí vám ramena, nevydrží svaly, třísla. Hlava, aby fungovala sedm dní - to není jednoduché se každý den do vody pouštět. A moře je přívětivější v tom, že vidíte. Tady koukáte celou dobu do tmy,“ odpověděla.

Start etapy z Kamýku se nakonec musel o více než tři hodiny opozdit. Voda se totiž stále nechtěla prohřát. Nakonec ale Yvetta rozhodla, že plavat musí. Pokud by totiž tuto etapu nenastoupila, neměla by podle všeho šanci světový rekord vytvořit. Nezbylo tedy než obléci neoprén a pustit se do vody studené devět stupňů. Yvetta Hlaváčová by měla do Prahy, přesněji řečeno na Smíchov, doplavat dnes odpoledne.