Zimovčák je propagátorem jízdy na historickém vysokém kole, s nímž dobyl řadu světových úspěchů.

Celý závod na podporu onkologicky nemocných dětí vznikl v roce 2010 jako benefiční součást sportovního projektu Na kole dětem. Cyklisté projedou celé Česko, letos začali ve slezském Hlučíně a přes jižní Moravu, jižní Čechy přes náš kraj zamíří až do Čech východních, kde v Lanšrouně bude cíl.

Cílenými aktivitami se snaží rozšířit možnosti solidarity, tolik potřebné finanční pomoci a podpory dětí v boji proti zákeřnému onemocnění. Svojí činností se především zaměřuje na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, které usnadňují dětem a jejich rodičům překonávat traumata způsobená těžkou nemocí.

"My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně,“ je motto pořadatelů v čele s Josefem Zimovčákem.

Jak dnes bude úterní etapa vypadat konkrétně?

Z městského stadionu v Březnici vyrazí peloton v 8 hodin směrem na sever kolem vrcholků Brd. Přes Příbram se díky povolení Vojenských lesů a statků ČR projedou borci po okraji vojenského cvičiště Jince a následně sjedou do Hořovic. Zde bude půlhodinová zastávka v 10:50 hodin.

Na náměstí si účastníci prohlédnou kostel Nejsvětější Trojice a pak už bude čas klesat k Červenému potoku, podle něhož, a posléze i řeky Litavky dojedou až do Berouna. Na Barrandově náměstí by měli být ve 12:30 hodin. Zdejší medvědy tentokrát asi neuvidí, ale určitě zastaví.

Poté opustí Hořovickou pahorkatinu a vjedou do Křivoklátské vrchoviny. To poznají nejostřeji za Nižborem, kde je čeká dlouhé a ostré stoupání od řeky. Přes Bratronice dojedou až do Družce na fotbalové hřiště (cca 14:25), kde je další zastávka, závodníky oblíbená.

Pak už následuje cesta přes Kladensko a Slánsko do Zichovce, kde zdolají už spíše terénní vlny Džbánska.

Zichovec ležící na hranici Slánska a Lounska je nejmenším etapovým místem letošního ročníku a parádním soukromým pivovárkem a dobrým posezením v jeho restauraci. Už se vrylo do paměti všem, kteří sem kdy dojeli.

Etapa měří 121 kilometrů!

A její přesná trasa:

Březnice – Chrást – Modřovice – Třebsko - Narysov – Zdaboř – Příbram  17 km

Příbram - Lhota u Příbramě – Obecnice – cyklotrasa č.8257 – Felbabka – Hořovice  26 km

Hořovice - Kotopeky – Praskolesy – Bavoryně – Zdice – 605 – Karlova Huť – Králův Dvůr – Beroun  23 km

Beroun  – Hýskov – Nižbor – Žlubinec – Bratronice – Dolní Bezděkov – Družec  24 km

Družec - Doksy – Srby –  Kačice – Nová Studnice – Drnek – Malíkovice – Hvězda – Jedomělice – Pozdeň – Hořešovice – Hořešovičky – Zichovec  31 km