Příbramský triatlon se jel v příjemném prostředí Nového rybníka teprve podruhé, ale přesto má našlápnuto mezi nejoblíbenější závody olympijské distance. Letos se na něm navíc soutěžilo o republikové tituly v jednotlivých věkových kategoriích a týmech a pro juniory šlo zároveň o kvalifikační závod na mistrovství Evropy. Většina závodu v hlavní mužské kategorii byla plně v režii Františka Kubínka, který se vysokými ambicemi netajil už před startem. Z vody sice ještě vylézal na druhém místě, ještě v depu se ale ujal vedení, které v dalším průběhu neustále navyšoval.


„Už před závodem jsem si říkal, že si jedu pro titul. S druhým místem v plavání jsem počítal, chtěl jsem šetřit síly. Po depu už jsem si jel svůj závod. Po kole jsem vedl o minutu a půl a běžecky jsem se cítil dobře, takže jsem počítal s tím, že si náskok minimálně udržím. Nakonec jsem to ještě o minutu navýšil," komentoval závod vítězný Kubínek. „Moje příprava v posledních týdnech byla skvělá. Věřil jsem si na všechny disciplíny," dodal a nezapomněl zmínit, že navázal na úspěchy z mládežnických kategorií. „Měl jsem už kompletní sbírku republikových titulů z mládežnických kategorií, ale v elitní kategorii je to můj první, takže si to konečně můžu odškrtnout," usmíval se.


Podobně jasný scénář se odehrál i v elitní ženské kategorii, kde zvítězila Slovenka Romana Gajdošová. I ona doplavala na druhém místě, ale na kole se brzy dostala do vedení, které už nepustila. „Ze začátku to nebylo nejlepší," zhodnotila svůj výkon v cíli. „Startovalo nás hodně a před první i druhou bójkou to byla docela mela. Potom jsem se ale už snažila dostat dopředu a doplavala jsem na druhém místě. Na začátku cyklistiky jsem se dostala do vedení, ale nevěděla jsem, co čekat od ostatních, jestli tam nebude nějaká silná cyklistka. Naštěstí jsem to udržela a v běhu jsem většinu děvčat předběhla o kolo. S výsledkem jsem spokojená, i s časy v jednotlivých disciplínách," uvedla slovenská reprezentantka, jejímž nejbližším cílem je skončit do 30. místa na ME ve sprintu.


Zajímavé souboje se dopoledne odehrály v žákovských, dorosteneckých a především pak v juniorských kategoriích, pro které byl příbramský závod kvalifikací na mistrovství Evropy.


Mezi juniory těsně zvítězil Martin Semerád, v juniorkách si zlato odnesla Zuzana Pičmanová. Domácí barvy úspěšně hájil Jan Franěk, který si přiběhl pro bronz.


Výsledky
Muži: 1. Kubínek František (EKOL TEAM) 1:59:51,6, 2. Petrásek Pavel (Etriatlon Team) 2:02:24,5, 3. Krátký Štěpán (SK Kola Víšek z.s.) 2:04:48,5
Ženy: 1. Gajdošová Romana (EKOL TEAM) 2:13:05,2, 2. Kotopulu Helena (TRI-MAX MORAVIAMAN Team Otrokovice ) 2:19:42,9, 3. Poláčková Pavlína (EKOL TEAM) 2:24:44
Junioři: 1. Semerád Martin (TJ BIŽU JBC) 1:02:33, 2. Plojhar Tomáš (TTK Slavia VŠ Plzeň) 1:02:45,9, 3. Franěk Jan (TRI KLUB Příbram) 1:02:48
Juniorky: 1. Pičmanová Zuzana (SK Slavia Praha) 1:11:36, 2. Obermannová Lucie (EKOL TEAM) 1:11:41,1, 3. Vargová Pavlína (Triatlon Plzeň) 1:13:01,9.

MICHAL VČELIŠ