„Jako úřadující světový šampion jsem se chtěl s úspěšnou sezónou rozloučit stylově, právě touto distancí. Pomýšlel jsem nejen na vítězství, ale vzhledem k rovinatému profilu trati i na vylepšení osobního rekordu,“ prozradil Tománek.

Ovšem plány na osobní rekord mu vzaly nejen nepříznivé podmínky, ale i organizátoři, kteří na poslední chvíli změnili trasu cyklistické části. „Původně se mělo jet na rychlém asfaltu vedoucím z New Orleans na východ, ale nakonec se závodilo v kolem letiště Lakefront na panelových cestách a to mi nehrálo do karet,“ zalitoval příbramský rodák, který ale získal o to větší motivaci do boje o celkové vítězství ve své kategorii Physically Challenged.

Projevovalo se to hned od úvodu závodu, když nejrychleji zvládl plaveckou část, která patří k jeho slabším stránkám. Získal tak náskok, jenž byl do dalšího průběhu závodu klíčový. Následně potvrdil své kvality a nejlépe si poradil i s nástrahami cyklistické části. Na běžecké formuli si tak v závěru mohl jen kontrolovat náskok a zvítězil stylem start-cíl v čase 4:55:02 hodiny.

„Byl to hodně těžký závod. Nicméně vzhledem k okolnostem jsem ho dokončil v rychlém čase, takže jsem spokojený,“ konstatoval Jan Tománek, kterého rovněž potěšilo, že obstál i v konkurenci téměř tisícovky nehandicapovaných závodníků, mezi nimiž obsadil 148. místo. „Vážím si toho. Jen jsem potvrdil svou formu v letošním roce, který musím hodnotit jen v superlativech,“ dodal.