Přijedou osmdesátníci i ti nejmladší

Podle názoru pořadatelů živo na kotlině bude v sobotu odpoledne v neděli již od rána, kdy se po technických a administrativních přejímkách pojedou přibližně od půl osmé volné a měřené tréninkové jízdy, které budou předcházet závodu. „Soutěžící budou rozděleni do několika tříd - podle stáří jezdce a motorky. Jednou z kategorií budou veteráni od čtyřiceti let, kteří pojedou na soudobých motocyklech," vysvětlil Dvořák.

Dvoudenní akce v areálu Sedlčanské kotliny zaujme příznivce motoristického sportu, ale zajímavá bude i pro ty, kteří burácení motorů až tolik nefandí. K vidění budou závodní stroje ze 70. let, ale také Veterán klub Sedlčany představí některé historické klenoty svých členů. V hale bude k vidění výstava obrazů Petra Trojana. Slavnostní ceremoniál je plánován na neděli na 11.30 hodin, při kterém nastoupí současní i legendární závodníci. Těšit se mohou návštěvníci 20. září přibližně v poledne na seskok parašutistů z Dlouhé Lhoty u Příbrami nebo na výstavu fotografií s motoristickou tématikou. Zejména mladí ocení artistické kousky jezdce Petra Piláta, který se ve freestyle motokrosu vypracoval mezi světovou elitu. Předvádět svoje umění bude i účastník dakarské rally Martin Macík mladší.

Rozhovory s mistry světa i se současnými závodními jezdci, zajímavými hosty i autogramiáda, to vše dostanou návštěvníci od pořadatelů v „úhledném balíčku". Získat autogram se možná podaří i od několikanásobného mistra světa Belgičana Harry Evertse, jehož tým se musel v roce 1975 spokojit se stříbrnou pozicí. „Je to opravdu ikona motokrosu a snad se závodu i jako jezdec účastní," pochlubil se Chýle. Do Sedlčan by měli dorazit jako hosté i motokrosaři z Německa, Rakouska, z Finska, z Holandska…

Komentovat „Setkání mistrů světa 2015" bude čerstvý sedmdesátník Vladimír Voráč. „Před čtyřiceti lety jsem byl přímý účastník této události, i když bych si dokázal vzpomenout na průběh závodu snad minutu po minutě, u mikrofonu jsem tenkrát nebyl. Do Sedlčan jsem se rok předtím teprve přistěhoval," poznamenal Voráč. Při triumfu, kdy naši jezdci pokořili silnou mezinárodní konkurenci dalších třinácti družstev, prý nechyběli ani oba hlavní pořadatelé letošní akce. Ale protože v té době bylo Miroslavu Dvořákovi deset a Pavlovi Chýlemu šest let, váží se jejich vzpomínky především k samolepkám, které zahraniční reprezentanti rozhazovali v Sedlčanech plnými hrstmi.

Závod připomněli před dvěmi lety

Míra Dvořák a Pavel Chýle nespolupracují poprvé - partnery jsou od založení Veterán klubu Sedlčany. A před dvěmi lety připomněli společně legendární Motokros národů výstavou „Okénko motorismu" v Městském muzeu v Sedlčanech. Oba kluby ji pořádaly na počest 60. výročí Sedlčanské kotliny. Před dvěma lety vydaly i speciální pohlednice a v kalendáři na rok 2015 se zaměřily na nejslavnější závody a osobnosti Sedlčanské kotliny. „Do Sedlčan přijeli v roce 2013 z vítězného kvarteta jezdců tři – Antonín Baborovský, Zdeněk Velký a Jiří Churavý. Miroslav Nováček chyběl," uvedl Dvořák s tím, že čtveřice mistrů se naposledy setkala v Sedlčanech v roce 1986. „Otevírat trať bude v neděli 20. září Jaroslav Falta. Tento nejlepší československý motokrosař všech dob projede na trati jedno kolečko. Moc si toho vážíme, protože na motocyklu kvůli zranění páteře už několik let nejezdí, ale přemluvili jsme ho, že na motorku v Sedlčanech ještě sedne a před veřejností se zřejmě naposled na ní projede," uvedl Chýle.
Mediálním partnerem akce je Příbramský deník. Marie Břeňová