„Trochu mě zradila technika, ale půjčil jsem si auto po dědovi a nakonec jsem, i když s nějakým zdržením, dorazil," usmívala se třicetiletá světová pětibojařská hvězda, když absolvovala se svými fanoušky první společné focení.

Svobodu pozvali na kladenský Běh naděje pořadatelé ze Sportovních areálů města Kladna. Koneckonců, olympijský vítěz má za sebou bezpočet podobných slavnostních startů nejrůznějších závodů. „Je pravda, že už si ani nevzpomenu, na kterých všech startech jsem už byl, je jich vážně dost. Běh naděje je to ale první, nebo tedy měl být. Příště si to snad vynahradím."

Kladenské Sletiště je rájem sportovců. Polytanová dráha, atletický sektor, několik hal, plavecké bazény, tenisové kurty, basketbalové hřiště, jezdecký areál se stájemi. V přímé blízkosti i šest fotbalových hřišť, zimní stadion, hokejbalový stadion. I proto Sletiště David Svoboda dobře zná, pro sport Dumasových mušketýrů, kteří museli v honbě za královniným náhrdelníkem stejně jako jejich novodobí nástupci ovládat šerm, plavání, jízdu na koni přes překážky, střelbu i běh, nabízí pro pětiboj ideální podmínky.

„Je to pravda, ne náhodou se tady konaly už tři světové poháry. Já tu závodil vždycky hodně rád. Je to doma a je to všechno krásně pohromadě. Strašně pohodlné, ale teď tu nějaký čas nic nebylo. Snad se to brzy změní," věří.

A jak je to s minulý týden ohlášeným koncem Davida Svobody na olympiádách? Nepopřel ho. „Je to jeden z mých dlouhodobějších plánů, sice ne definitivní, nicméně v tuhle chvíli dost pravděpodobný. Mám představu, že po olympiádě v Riu vydržím ještě rok, možná dva. Ale další olympijský cyklus už dát nechci, aspoň teď si to tak představuji. Takže Rio bude pravděpodobně moje poslední olympiáda, jestli tam tedy odstartuji," dodal několikanásobný medailista ze světových šampionátů a nejúspěšnější český moderní pětibojař v historii.