Do závodu vstupoval nejlepší český paratriatlonista v dobrém rozpoložení. Jeho cílem bylo navázat na vystoupení z předchozího závodu ve španělském Águilas, kde obsadil sedmé místo. „Na rozdíl od úvodního závodu, jsem se cítil mnohem lépe. Už jsem si totiž zvykl, že závody na olympijské distanci jsou kratší, než závody mé nejoblíbenější série Inronman. Takže mě zcela opustila počáteční nejistotu z toho, jak všechno bude probíhat,“ přiznal Jan Tománek.

Pohoda příbramského borce se projevila hned v první disciplíně. Přestože plavání je jeho dlouhodobě nejslabší disciplínou, dokázal se v areálu Dorney Lake, kde se před šesti lety konaly veslařské olympijské soutěže, vybičovat k velmi solidnímu výkonu. O deset vteřin překonal patnácti minutovou hranici a obsadil osmé místo, což který se stalo základem pozdějšího úspěchu. „Start byl samozřejmě v režii hlavních favoritů, nicméně má ztráta od hlavního pole nebyla tak výrazná jako ve Španělsku. Posun byl znatelný, což jsem ale i vzhledem k tréninkovým změnám trochu očekával. Od absolutní spokojenosti mě ovšem dělí ještě dvě minuty,“ ví Tománek, že v plavání má stále rezervy.

Stalo se již tradicí, že svou ztrátu ale dokáže smazat v následné cyklistice, která je naopak jeho doménou. Jinak tomu nebylo ani ve Velké Británii, kde na dvacetikilometrové trati zajel čtvrtý nejlepší čas, v hodnotě 34:04 minuty a posunul se na průběžnou pátou pozici. „Jelo se na čtyři okruhy. Trať byla rozmanitá a nebyla příliš technická. Musím říct, že mi to vyhovovalo a od začátku se mi dařilo likvidovat ztrátu z plavání. Zajetí čtvrtého nejlepšího času samozřejmě potěšilo,“ byl spokojen Jan Tománek.

V závěrečné fázi závodu nebyl čas na žádné šetření sil a taktizování. Kromě traťových nástrah se však musel vypořádat i s jinou nepříjemností. „Měl jsem žaludeční problémy, ale naštěstí jsem všechno zvládl,“ ulevil si Tománek. Přesto si o v cíli o jedno místo pohoršil. „Předjel mě domácí Conway, který ale patří v poslední „běžecké“disciplíně k nejlepším.

Přibližoval se i italský závodník Buccoliero, ale před ním jsem již náskok udržel a oplatil mu porážku z předcházejícího závodu ve španělském Águilas,“ řekl Tománek.

V konečném součtu to tedy znamenalo šesté místo a čas 1:07:47 hodiny, což je Tománkovo nové osobní maximum. Svou britskou misi tak mohl hodnotit jako velmi vydařenou. „S výkonem jsem maximálně spokojen. Dařilo se mi nejen na trati, ale i v depu, kde jsem rovněž dosahoval svých nejlepších časů. To jen potvrzuje, že má výkonnost stoupá. Získal jsem rovněž body do mezinárodního rankingu, který hraje hlavní roli při obsazování jednotlivých závodů a nominaci na paralympiádu do Tokia,“ neskrýval svou radost Jan Tománek.