54. ročník závodu ČEZ Jizerská 50 – jak zní jeho oficiální název - se v letošním roce uskutečnil pouze pro elitní závodníky. Na ostatní zájemce ale čekala virtuální podoba závodu, kterou je stále ještě možné absolvovat. Mnoho lidí využilo možnosti vyzvednutí startovního balíčku a objetí trati přímo v Jizerských horách. To byl právě i případ Jana Tománka. „Je to pro mě srdeční záležitost. Neúčast, zvlášť během pohádkové zimy a dobrých sněhových podmínek, by mě mrzela,“ přiznal závodník.

„Nemohl jsem si odpustit projetí cílovou bránou, při kterém se mě vždy zmocní nostalgická nálada a vzpomínky na svou první účast na "Jizerce", případně absolvování legendárního Vasova běhu,“ pokračoval.

Hlavní trať objel už o týden dříve v rámci další fáze zimního soustředění. Den před startem závodu dorazil do okolí Bedřichova znovu, aby v zimní přípravě, jejímž cílem je naladění formy na letní triatlonovou sezonu, pokračoval. S ohledem na tréninkový program si ovšem zajel pouze poloviční distanci. „Před týdnem byl podstatně rychlejší sníh. Sobotní objetí pětadvacítky bylo spíše ve volnějším rytmu. Zima v "Jizerkách" je nádherná a jsem rád za každý čas ve stopě. Objektivní porovnání však není možné. Ano, objel jsem si hlavní trať a následně i pětadvacítku, ale jen tréninkově. Navíc na průměrně připravených lyžích,“upozornil Tománek.

„Kdyby se jelo naostro, pravděpodobně bych usiloval o překonání svého časového maxima z roku 2018, protože fyzicky jsem dobře připravený, ale má účast byla opravdu spíše symbolická. Ne až tak závodní,“ poznamenal na závěr ještě jednou Jan Tománek.