V přípravě na závod se Tománek, vracejí se po zdravotních problémech, zaměřil především na cyklistiku a jízdu v „běžecké“ formuli. „Snažil jsem se rozvinout svou rychlost. Bohužel plavání bylo v mé přípravě trochu upozaděno,“ přiznal jednatřicetiletý závodník.

A právě v úvodní disciplíně, která dlouhodobě nepatří mezi jeho příliš oblíbené, měl na cestě do cíle největší problémy. „Startovalo se hromadně, takže celé plavání bylo hodně kontaktní, s čímž jsem bojoval. Dlouho jsem takovou masáž nezažil,“ popisoval. Navíc měl v početném poli závodníků, který přesahoval sedm stovek, velký problém s orientací. „Byl to zkrátka nezvyk, na který jsem nebyl připravený. Většinou plavu optimální cestou, cílení mi nedělá problém a jen málokdy si zbytečně zaplavu. Tentokrát jsem bloudil a nechal se unášet davem, který evidentně také bloudil,“ pokračoval Tománek, který si tak plaveckou část, která měřila necelé dva kilometry, prodloužil o několik stovek metrů a z vody vylezl mnohem déle, než měl původně v plánu. „Čas, který přesahoval čtyřicet minut, je pro mě spíše podprůměrný. Potěšující bylo, že jsem alespoň cítil, že mám ještě dostatek sil,“ našel Tománek malé pozitivum.

V dalším průběhu závodu ale zúročil, hodiny tréninku a rozjel se ke skvělému výkonu. Zadarmo to ovšem nebylo, což se ukázalo už v cyklistice, která měřila 90 kilometrů. „Byla to pěkná část závodu, která mě bavila, ale i bolela, hlavně od šedesátého kilometru. Na osmdesátém jsem toho už měl dost a těšil se na poslední disciplínu,“ konstatoval Jan Tománek, který ve druhé části stlačil čas pět minut pod tříhodinovou hranici. „Považuji za kvalitní výkon,“ neskrýval spokojenost.

Ještě mu ale do cíle zbývalo více, než 21 kilometrů na „běžecké“ formuli. „V úvodu poslední části mám vždy pocit, že to snad vzdám, protože přechod z cyklistiky do formule prostě bolí. V prvních dvou kolech jsem se necítil dobře, pak jsem se ale dostal do tempa a nakonec z toho bylo osobní maximum,“ prozradil rodák z Příbrami, který proletěl závěrečnou částí za hodinu a pět minut.

Jak tedy znělo celkové resumé? 1.9 kilometrů plavání, 90 kilometrů cyklistiky, 21.1 kilometrů na „běžecké“ formuli a výsledný čas 4:52:52 hodiny, se kterým Jan Tománek byl se svým výkonem velmi spokojen. „Systematická příprava opět přinesla ovoce a závod jsem dokončil v rychlém čase. Považuji ho jako slibné zahájení triatlonové sezony, ve které budu potřetí v řadě obhajovat titul mistra světa v 70.3 ironmanu,“ pochvaloval si Jan Tománek.