„Za několik posledních let toho už bylo moc a potřeboval jsem si po úspěšné triatlonové sezóně dát trošku delší pauzu. Zimní sezóna je vždy relativně stresová, protože nikdy není jistota dobrých sněhových podmínek v Čechách ani v zahraničí. Navíc jsem potřeboval splnit některé studijní povinnosti, protože bych v dohledné době rád dokončil magisterské studium,“ popsal důvody svého rozhodnutí Jan Tománek.

To ovšem neznamená, že by si momentálně užíval odpočinku. Naopak odcestoval na Kanárské ostrovy, konkrétně na Lanzarote, kde absolvuje své první letošní soustředění. „Přípravu jsem zahájil před měsícem. A to na cyklistickém trenažéru a v bazénu. Lanzarote pro mě znamená cyklistický přechod na silnici a zahájení objemové fáze přípravy, což znamená relativně velké množství kilometrů v nižší intenzitě. Samozřejmě úvod soustředění byl zatím volnější. Na silnici jsem byl v průměru tři hodiny denně, ale tréninkový objem se bude postupně prodlužovat,“ podotýká jednatřicetiletý paratriatlonista, který se rozhodl během letošní sezony vyzkoušet i jednu novinku.

Bude se totiž účastnit závodů v duatlonu a aquatlonu. „Mé sportovní cíle jsou trošku roztříštěné, což je zapříčiněnou několika faktory. Chci vybojovat titul mistra světa v dlouhém triatlonu, a mimo to mám v plánu závodit i v duatlonu a aquatlonu. V následujících měsících bude následovat přechod na paralympijský triatlon, tedy na podstatně kratší distanci, ale jednotlivé starty v závodech světového poháru se s ohledem na nominační kritéria a omezené kvóty pro nasazování jednotlivých závodníků z celého světa těžko plánují. Vrcholem sezony pro mě bude závod 70.3 Ironman World Champioship Nice, kde budu potřetí v řadě bojovat o titul mistra světa,“ nastínil své plány Tománek, který vstoupí do sezony za více než dva měsíce, přesně 28. dubna ve španělském městě Pontevedra. „Půjde o závod mistrovství světa v paraduatlonu, na který budou postupně navazovat další starty,“ dodal.