Jednatřicetiletý všestranný sportovec tak korunoval loňskou, velmi úspěšnou sezonu, během které si nejprve v zimě vylepšil osobní rekord na Jizerské padesátce. Od jara pak slavil úspěchy i v triatlonu. Získal stříbro a bronz v závodech světového poháru v kanadském Magogu, respektive americké Sarasotě, v jihoafrickém Port Elizabeth obhájil titul paratriatlonového mistra světa na oblíbené ironmanské distanci 70.3, na které si poté v Bělehradě vylepšil i osobní rekord. A všechno zakončil vítězstvím v závodě okolo New Orleans.

„Uplynulou sezonu nelze hodnotit jinak než v superlativech. To, že jsem se stal čtvrtým nejlepším handicapovaným sportovce, je jen pomyslná třešnička na dortu. Samozřejmě ve sportu se nejedná o příliš populární umístění, ale pro mě jde vzhledem ke konkurenci o obrovský úspěch,“ konstatoval Jan Tománek, který si ocenění převzal krátce po svém návratu z úvodního letošního soustředění na Lanzarote, kde položil základní stavební kameny v přípravě na triatlonovou sezonu.

„V podstatě vše probíhalo podle předem stanoveného plánu. Ostrov mi nabídl relativně dobré tréninkové možnosti. Hlavním cílem celého soustředění byl nájezd prvních objemových kilometrů. Trénink jsem rozdělil do tří čtyřdenních mikrocyklů s postupným prodlužováním zátěže a v závěru soustředění jsem absolvoval několik pětihodinových tréninků v horském terénu. Zpestřením cyklistické přípravy byly vložené plavecké tréninky v otevřené vodě,“ přiblížil náplň soustředění Tománek, jenž bude v nejbližší době pokračovat v přípravě na sezonu v domácích podmínkách.