Nejlepší triatlonisté zavítají od hornického města již potřetí. I tentokrát se na startu sejde velmi nabité závodní pole. „Startovní listina by měla čítat přes tři sta dvacet závodníků,“ řekl ředitel závodu Radek Eliáš.

Diváci se mohou těšit na českou triatlonovou elitu, která by měla být zárukou skvělé podívané. „Mezi muži je přihlášen například Jan Volár, který minulý týden ovládl závod Evropského poháru na Ukrajině. V kategorii žen se na start postaví například Pavlína Poláčková nebo Helena Kotopulu, která sice primárně dělá dlouhý triatlon, ale minulý týden měla na Czechmanovi defekt a teď si určitě bude chtít spravit chuť,“ myslí si Radek Eliáš.

Velký souboj se očekává také mezi juniory a dorostenci. Obě kategorie totiž budou mít speciální motivaci. Budou závodit nejen o body do Českého poháru, ale také o nominaci na mládežnickou olympiádu. „Startovní pole juniorů a dorostenců je hodně nabité. Nechybí v něm nikdo z těch nejlepších. Je to dáno tím, že vítězové a dva závodníci, kteří dostanou divoké karty, postoupí do evropské části kvalifikace, odkud postoupí dvanáct závodníků v redukovaném pořadí na Letní olympijské hry mládeže, které v říjnu uspořádá Buenos Aires. Když budeme mít v Argentině jednoho zástupce, bude to úspěch. Když budeme mít dva, bude to senzace,“ potvrdil Eliáš, který je zároveň koučem dorostenecké reprezentace.

Všechny individuální závody se uskuteční v sobotu. V hlavním závodě čeká na závodníky distance olympijského triatlonu, kterou tvoří 1 500 metrů plavání, 40 kilometrů dlouhá cyklistická část a na závěr 10 kilometrů běhu.

V neděli se pak na start postaví smíšené štafety. V nich na závodníky čeká 250 metrů plavání, 6 kilometrů na kole a 2 kilometry dlouhá běžecká část. „Startovat budou tříčlenné týmy, které utvoří dva muži a jedna žena. Vypsány jsou kategorie staršího žactva a společná kategorie dorostenců a starších závodníků, kde nebudou chybět ani ti elitní. Vítězové si odvezou mistrovské tituly,“ prohlásil Radek Eliáš.

Závod je součástí projektu Můj první triatlon, což znamená, že svým profilem je ideální pro začátečníky. „Na start je rádi pustíme, jen nezasáhnou do mistrovského závodu,“ dodal Eliáš.