VOLÁR POTVRDIL ROLI FAVORITA

Na elitní závodníky čekalo v rámci sobotního příbramského závodu 1500 metrů plavání, které absolvovali v Novém rybníce, poté 40 kilometrů dlouhá cyklistická část, rozdělena na čtyři okruhy vedoucí přes Jerusalem a Konětopy a na závěr 10 kilometrů dlouhá běžecká část okolo Nového rybníka.

V závodě mužů o rozložení sil výrazně napověděla už plavecká část, kterou ovládl Červenka před trojicí pronásledovatelů Filipem Václavíkem, Janem Volárem a Ondřejem Olšarem. „Plavalo se mi špatně, protože před startem jsem se necítil dobře. Dařilo se mi ale hlídat čelo závodu,“ popsal pozdější vítěz Jan Volár.

Základem pro jeho úspěch byla dominance v cyklistice, kde potvrdil, že jde dlouhodobě o jeho nejsilnější disciplínu. Velmi rychle se posunul do čela a postupně navyšoval svůj náskok. Připsal si jednoznačně nejrychlejší čas ze všech účastníků a do depa přijel s pětiminutovým náskokem na Ondřeje Olšara.

V běhu si pak už jen svůj náskok hlídal a i přes penalizaci za špatně odhozené brýle v depu, dorazil do cíle jako první, když zvítězil v čase 1:52:58. Druhý doběhl Ondřej Olšar a třetí byl nakonec Štěpán Krátký.

Díky vítězství se Volár posunul do čela Českého poháru před Jana Čelůstku. „Bohužel ale asi už žádný další závod nestihnu, takže bude záležet na Honzovi, dodal Volár.

RUDOLFOVÁ PROŽILA SNOVÝ NÁVRAT

Závod žen byl od úvodu ve znamení Elišky Zelené, která si již během plavání vypracovala dvouminutový náskok na Jitku Rudolfovou a Lenku Fanturovou. Eliška Zelená byla ve vedení i po cyklistické části a nic nenasvědčovalo, že by se na vedoucí pozici mělo něco změnit. Jenže v běžecké části došly Zelené síly a propadala se pořadím. Naopak neuvěřitelný výkon podala Jitka Rudolfová, která již během prvních kilometrů stáhla více než dvouminutovou ztrátu a do cíle přiběhla vítězné čase 2:19:31. Druhá nakonec skončila Petra Veselá a třetí Helena Kotopulu. „V plavání a cyklistice jsem byl opatrná. Na vítězství jsem přitom vůbec nemyslela. Říkala jsem si, že když budu na bedně, budu spokojená. Ale první místo mi přišlo nereálné,“ smála Rudolfová, která tak prožila parádní návrat po mateřské dovolené.

BOJ O OLYMPIJSKÉ HRY

Souboj o titul svedli také závodníci v kategoriích dorostu a juniorů. Motivací dorostenců byl nejen úspěch v Českém poháru, ale také možnost nominace na mládežnickou olympiádu Vybojovali si jí nakonec Radim Grebik a Heidi Juránková, kteří se stali zaslouženými vítězi. Nejrychlejšími juniory byli Tomáš Zikmund a Alžběta Hrušková.

NA ZÁVĚR PŘIŠLA PLACKA PRO DOMÁCÍ

V neděli se pak na start postavily smíšené štafety. V nich na závodníky čekalo 250 metrů plavání, 6 kilometrů na kole a 2 kilometry dlouhá běžecká část.

Hned od prvního úseku se držel ve špičce zlínský tým Titan Trilife ve složení Filip Václavík, Lucie Miklišová, Radim Grebik. „Postavili jsme tým tak, aby hned od prvního úseku držel kontakt s nejlepšími. Filip Václavík je výborný plavec, takže šel z vody na druhém místě. Pak měl sice problém na cyklistice, kdy mu spadl řetěz, ale nenabral velkou ztrátu,“ řekl Karel Janák, šéf týmu Titan Trilife. „Na druhém úseku jsme měli dorostenku Lucii Miklišovou, která také výborně plave, takže držela druhou, třetí pozici. A jako finišmana jsme nasadili Radima Grebika, to je náš velký talent, který už si to bez problémů pohlídal,“ popsal Janák.

Titan Trilife nakonec zvítězil v čase 1:03:57. „Přitom jsme vítězné ambice neměli. Pomýšleli jsme hlavně na stupně vítězů,“ dodal Karel Janák.

Stříbro si z Příbrami odvezl Triatlon Team Tábor, jehož členy byli Jiří Stuchlík, Hana Kolářová a Lukáš Červenka. Bronzová medaile zůstala doma, když jí získal Triatlon Team Příbram, ve složení Jan Zikmund, Eliška Zelená, a Tomáš Černohorský.