Osmadvacetiletý řidič žluté liazky v poslední etapě korunoval skvělé výkony v celém průběhu závodu, když na závěr obsadil skvělé druhé místo, díky kterému se právě posunul na konečnou pátou pozici. Chvílemi to vypadalo, že by to posádka kamionu mohla dotáhnout, až na bednu, ale po všech problémech, které jí potkali, je první pětka obrovským úspěch. Pro Macíka se navíc jedná o historicky nejlepší umístění na Dakaru.

„Páté místo je perfektní. Jsme šťastní, i když to na nás zatím není moc vidět, protože jsme nevyspalí, unavení, ale spokojení. Bouchli jsme si šáňo, pogratulovali si s týmem. Je důležité, že stojíme v cíli, i když se občas zdál hodně vzdálený… Máme na kontě i pár super etapových umístění. Teď se těšíme hlavně až sundáme jeté kombinézy. Příští rok do toho jdeme zase. To je jasná věc,“ popisuje pocity v cíli Martin Macík.

A dodává: „Ale přiznám se, že teď už se zase těším zpět do reality. Domů, do Sedlčan, na rodinu a do tiskárny, k mým projektům Printomat a Clickbooks.“

Se svou premiérou na slavném závodě je spokojený i Jan Brabec. Několikanásobný mistr České republiky v motokrosu, dojel do cíle na výborném celkovém 39. místě poté, co obsadil stejnou pozici i v závěrečné etapě. Jeho výborný výkon dokládá i fakt, že nejlepším naším reprezentantem na dvou kolech.

Rider, který proslul svou dobrou náladou a hodnocením etap slovy „Jelo se mi výborně“, se musel během závodu vypořádat s řadou nástrah a problémů. Vše začalo už v první etapě, kdy dostal dvouhodinovou penalizaci, kterou následně dokázal úspěšně odmazávat.Jako nováčka ho trápily rovněž problémy s navigací a technikou svého stroje. Přes všechny strasti však dovezl svůj motocykl do cíle, kde se mohl začít radovat.

„Já nemůžu porovnávat. Jsem tu poprvé. Ale jestli všichni říkají, že tohle byl jeden z nejtěžších Dakarů, tak mají asi pravdu. Byla to neskutečná jízda, kterou jsem si užíval, a jsem rád, že se mi podařilo dotáhnout ji až sem, do cíle. Napoprvé 39. místo, to je úspěch, se kterým jsem spokojený. Mám milion zážitků a můžu všem vzkázat, že Dakar je super. Pecková atmosféra, už rozumím, proč se sem všichni vracejí. Já budu muset taky. Myslím, že mám dobře našlápnuto na další roky a vím, že rychlost i nadšení tu je,“ říká vždy pozitivní Jan Brabec.

Nejen on, ale i Martin Macík a další členové týmu, na letošním Dakaru zúročili poctivou vysokohorskou přípravu, zároveň jezdci spolu s celým týmem mechaniků, manažerem Martinem Pabiškou a šéfem Martinem Macíkem starším, během velmi náročných etap, které se neobešly bez problémů, předvedli, jak podstatné je odhodlání, kvalitní zázemí a sehraná parta, která se dovede vzájemně podpořit i v nejtěžších situacích.

Všichni si šli od začátku za jediným společným cílem, udělali vše co bylo v jejich silách a i když to stálo opravdu spoustu sil, přineslo to své ovoce. Nyní si však budou moci odpočinout a užívat si zaslouženého úspěchu.