Ačkoliv vyjížděl mezi prvními, do cíle dorazil mezi posledními. Až za tmy, což v Saúdské Arábii není nic příjemného. V tradičním videohodnocení tak na Martinovi Macíkovi i navigátorovi Františkovi Tomáškovi byla znát patrná únava. Aby ne. Vždyť museli celkem pětkrát měnit pneumatiku a na trati ztratili celkem hodinu a půl času.

Fotogalerie: Dakar 2023 - 1. etapa

„Oba jsme museli povolovat každou matku, protože byla úplně připečená, ale nestalo se to tím, že bych jel špatně. Naštěstí. Bohužel ale kámen trefil doštylování brzd na zadní nápravě. Brzdy totálně zastavený,“ řekl Martin Macík příčinu jeho problémů, které nastaly kolem sedmdesátého kilometru.

„Letěli jsme, než jsme to zjistili, tak bohužel shořely obě zadní pneumatiky, které se musely postupně vyměnit po deseti kilometrech,“ pokračoval dál sedlčanský pilot. Tím jeho posádka ztratila minimálně půl hodiny času. Následně kvůli rozžhavené nápravě odešlo další kolo. „Jeli jsme na ní s hnojem dost dlouho,“ konstatoval Macík.

Zavděk tak vzal pomoc od Nizozemce Keese Koolena, který mu půjčil pneumatiku. Následně pokračovali na trati společně. „Samozřejmě jsme jeli za ním, protože on měl jednu bouchlou, kdyby mu bouchla další, tak bychom mu jí museli vrátit, takže jsme jeli pěkně spolu,“ uvedl navigátor František Tomášek. Další kolo Macíkovi a spol. půjčila ještě spřátelená italská posádka, která rovněž jezdí ve stáji MM Technology.

Zpoždění a časová ztráta ale zapříčinily, že vítěz první etapy musel odjet posledních sto kilometrů v noci, z toho patnáct v dunách. „Druhý den Dakaru úplný nesmysl,“ nechápal Macík, který si do třetí etapy dává za cíl smazat alespoň část ze vzniklého manka a vrátit se tak do boje o stupně vítězů, ne.li přímo o celkový triumf.