Jak jste se cítil po zimní sezoně?

Letošní zima byla z tréninkového pohledu daleko lepší než ta předešlá. I po ukončení přípravy na sněhu jsem se cítil v rámci možností odpočatě, nicméně jistý stereotyp už byl cítit. Ale zásadním rozdíl oproti loňské zimě byl v tom, že jsem to bral především jako přípravu pro triatlon a neměl jsem tak vysoké cíle, jako byla má loňská účast na Vasaloppet 2017.

Jste s tím jak proběhla spokojen?

Jednoznačně jsem zcela spokojený. Zima byla krásná a tréninkově efektivní. I po zdravotní stránce vše proběhlo bez problému.

Pojďme teď k soustředění. Proč jste pro začátek letní přípravy zvolil opět Mallorcu?

Znám to tam a má to pro mě spoustu výhod. Patří mezi ně především teplejší klima a optimální tréninkové možnosti s několika typy terénních profilů. Lze kombinovat ryze rychlostní trénink na rovině, ale také například pětihodinové tréninky v horách.

Bylo přesto pro vás na Mallorce něco nového?

Ano. Po několika letech jsem změnil ubytování a bydlel jsem na severu, který mi připadal strategicky výhodnější. Mimo to byl součástí rezortu bazén, který jsem v rámci své triatlonové přípravy ocenil, protože jsem mohl kombinovat plavecký a cyklistický trénink, bez nutnosti dalšího dojíždění, jako tomu bylo v minulosti.

Jak je to s dopravou? Nebyla pro vás náročná?

Na Mallorcu cestuji vlastním vozem a na ostrov připlouvám trajektem, který vyjíždí z Barcelony. Cesta je sice mírně zdlouhavá, ale jejího absolvování nelituji.

Nemáte problém třeba s tím, aby jste se dostal do vysokohorských míst, která bývají těžko přístupná?

Díky komfortu a zázemí vlastního vozu může trénovat kdekoli na ostrově a výběr lokace přesně přizpůsobit cílům tréninku.

Jaký byl průběh přípravy na španělské půdě?

Úvodní týden jsem absolvoval na kole a pocitově i tempově jsem se cítil velmi dobře. Jen mi bohužel příliš nepřáli klimatické podmínky, které byly na místní poměry chladné a nestabilní. Tréninkově mě to však neomezilo. V dalších dvou týdnech se počasí zlepšilo a já jsem tak postupně navyšoval kilometrový i časový objem. Přidal jsem rychlostní tréninky v rovinách, které jsem kombinoval se silovou vytrvalostí v horách. Mimo cyklistický trénink jsem byl téměř každý den ve vodě a piloval plaveckou techniku před blížící se triatlonovou sezonou.

Jak soustředění celkově hodnotíte?

Myslím, že proběhlo podle plánu a splnil jsem všechny tréninkové cíle. Na kole se cítím velmi dobře a troufám si tvrdit, že jsem na tom výkonnostně lépe, než v uplynulém roce. V rámci plaveckého tréninku cítím rovněž určitý posun, ale není výrazný, jako na kole.

Stihl jste kromě tréninku na Mallorce i něco jiného?

V rámci aktivní regenerace jsem se proměnil v kavárenského turistu a užíval si oblíbenou cyklistickou kratochvíli café and cake.