Rodák z Příbrami se pro završení zlatého hattricku snažil udělat maximum. „Do dějiště závodu, jsem dorazil necelý týden před hlavním závodem, abych se detailně seznámil s tratí a aklimatizoval se. V okamžiku, kdy jsem se po dvoudenní cestě rozhýbal, zahájil jsem finální přípravu a koncentroval se na samotný závod,“ líčil.

Vše šlo podle plánu. Tománek byl připraven podat co nejlepší výkon, jenže oproti největšímu soupeři byl znevýhodněn „Jednalo se o úroveň handicapu. Bohužel rozdělení vozíčkářů do jednotlivých kategorií není z tohoto pohledu spravedlivé. Můj soupeř má obrovskou výhodu v tom, že má funkční trupové svaly, což se posléze ukázalo jako klíčový faktor celého závodu,“ upozornil Tománek na důležitou skutečnost.

Po ryze sportovní stránce pak byla rozhodující ztráta, kterou na svého konkurenta nabral už během úvodní plavecké části, ačkoliv výkon nebyl podle jeho slov vůbec špatný. „Trať byla dobře čitelná, protože hladina byla klidná. Navíc díky dalším závodníkům bylo možné plavat ve skupině, což výrazně usnadňuje orientaci. Pocitově se mi plavalo dobře a dosažený čas (40:01 minuty pozn. red.) je mým současným standardem, ale nebudu skrývat mírné zklamání, protože ve vodě jsem nabral citelnou ztrátu, která se se mnou následně táhla celý závod,“ přiznal Tománek. „Nicméně jsem věřil tomu, že v cyklistice se zvládnu probojovat do čela,“ nevzdával se.

Do karet mu měl hrát i fakt, že cyklistická část slibovala úctyhodných 1 400 metrů převýšení, čímž byla vůbec nejnáročnější v dosavadní historii závodů mistrovství světa. „Pro další vývoj závodu byla důležitá především první polovina trati. Na vrcholu stoupání jsem byl o téměř deset minut rychleji, než byly mé předpoklady, nicméně prvního Šulce jsem stáhnout nedokázal. Právě zde se výrazně projevila jeho výhoda,“ poukázal. Přesto i nadále bojoval. „Motivaci jsem rozhodně neztrácel. Pokračoval jsem ve výkonu, který byl na hranici mých možností,“ podotkl Tománek.

Šulcův náskok už ale nezlikvidoval, přestože závěrečnou část závodu prolétl v běžecké formuli jako vítr. „Až jsem byl překvapen, s jakou lehkostí a rychlostí jsem byl po tak náročné cyklistice schopen hnát svou běžeckou formuli. Nevypustil jsem ani jeden metr. Samozřejmě jsem chtěl sjíždět vedoucího jezdce a dostat se tak do čela závodu, ale jeho náskok byl vysoký,“ uznal.

Cílovou pásku tak nakonec protnul na druhém místě. „Navzdory tomu, že jsem vysněný titul neobhájil, jsem s předvedeným výkonem spokojený,“ konstatoval po závodě Jan Tománek.