Burzy práce se zúčastnilo dvacet jedna firem z regionu Praha – západ, Příbram, Beroun a Benešov a stánky firem zaplnily celý velký konferenční sál Úřadu práce. Po zahájení akce v 10 hodin sál doslova praskal ve švech a u stánků živě diskutovali uchazeči o práci s potencionálními zaměstnavateli. Uchazečů o práci přišlo v průběhu dne téměř dvě stovky.

Burza práce byla určena nejen nezaměstnaným, ale také čerstvým absolventům, stávajícím studentům, žákům a jejich rodičům a všem, kteří uvažují o změně pracovního místa.

Přísálí bylo vyčleněno středním školám z regionu. I zájem středních škol byl značný, na akci se představilo jedenáct škol nejen z příbramského regionu, ale i z jiných okresů Středočeského kraje. Školy měly zájem oslovit potencionální zájemce o studium s nabídkou oborů, které se vyučují na jednotlivých školách. K návštěvě byli pozváni i žáci 8. a 9. tříd základních škol, kteří si mohli vytvořit obrázek o výběru své střední školy a o svém budoucím povolání. Studenti průběžně proudili do sálu do odpoledních hodin. Přišli se podívat žáci ze základních i středních škol a během dne jich na akci zavítalo téměř 250.

Z jednadvaceti vystavovatelů, kteří vypsali téměř 150 pracovních pozic a několikanásobně více pracovních míst bylo zhruba 95 procent zaměřeno na technické obory ve strojírenství a elektro, zájem byl o automechaniky, konstruktéry a projektanty, další nabídky byly pro vyučené v oborech zámečník, svářeč atd. Našly se však i nabídky pro řidiče, prodavače, skladníky a zaměstnance v sociálních službách. Svůj stánek s materiály zde měla ve společném stánku i Krajská hospodářská komora Střední Čechy společně s Okresní hospodářskou komorou Příbram, které celou akci zorganizovaly.

Burza práce.

Kvalifikovaní poradci Úřadu práce v Příbrami ve stánku nabídli uchazečům o práci poradenství ve formě konzultací k vytvoření vhodného životopisu a motivačního dopisu. Přímo na místě mohli zájemci získat informace o rekvalifikačních kurzech a o podmínkách ke schválení konkrétního kurzu. Zaměstnavatelům nabídl ÚP poradenství v oblasti získání dotací na pracovníka, případně rozjezdu firmy.

Bonusem společné burzy zaměstnavatelů i středních škol bylo navázání osobních vztahů mezi jejich zástupci, kteří se domlouvali na konkrétních exkurzích nebo praxích studentů do firem.

Účelem akce bylo najít lidem vhodnou práci a firmám vhodné zaměstnance. Moc by mě potěšilo, kdyby se to alespoň v některých případech splnilo. Po kladných ohlasech firem i škol je předpoklad, že akce tohoto druhu nebyla poslední a že splnila svůj účel. Irena Karpíšková, ředitelka OHK Příbram