Pomineme-li dostatečné zálohování dat, tedy jejich záloha na dalším místě (např. geograficky odlišném), nezapomínejme ani na dostatečné chlazení, férové měření spotřeby energie (a tím i účtování za hostování vašeho serveru), ale ani na dostatečné odzálohování proti přepětí, podpětí a výpadkům energií.

Například známé datové centrum Coolhousing v této době osadilo první z několika nových jednotek centrální UPS, která je zapojena jako redundantní větev napájení. Jaké bezpečí to pro data zákazníků běžně může přinést?

Přívody zákaznických racků tak lze nově jistit v režimu 2×N+1
Zbrusu nová UPS (zdroj nepřerušovaného napájení) pochází od společnosti Eaton a jedná se o model 93PM o výkonu 50 kW. „Výrobek společnosti Eaton jsme zvolili především díky spokojenosti s dosavadní spoluprací s tímto výrobcem v oblasti inteligentních zásuvkových panelů," vysvětlil Jiří Dvořák, manažer prodeje společnosti Coolhousing (www.coolhousing.cz).
Inteligentní zásuvky umožňují nejen vzdálenou správu, ale také přesné měření skutečného příkonu serverů, pro něž bude právě s nově instalovanou UPS zajištěno ještě spolehlivější napájení.

Racky v datovém centru tak nejistí pouze redundantní UPS moduly v jedné napájecí větvi, ale souběžně lze využívat redundantní přívod elektřiny z (redundantních) UPS. Ve výsledku nám tento výčet redundancí dává jištění napájení v režimu 2×N+1.
Tato konfigurace je v současné době dostupná především pro služby rackhousingu, tj. pro zákazníky, kteří v datovém centru Coolhousingu na pražské Vinohradské třídě hostují sekční nebo celé rackové skříně. Nová UPS Eaton 93PM je prvním z této řady moderních, výkonných a spolehlivých záložních zdrojů, kterými Coolhousing modernizuje jištění napájení ve svém datovém centru.

Budeme-li tedy přemýšlet, kam umístit svá data, nezapomínejme na vícero skutečností, které mohou ovlivnit nejen jejich bezpečnost a dostupnost, ale také konečnou cenu využívání prostoru.