Kapacita je omezená, a tak urychlenou registraci lze jen doporučit, potvrzuje Ondřej Koníček z Agentury pro podnikání a inovace. Sám patří mezi experty, kteří se zájemci procházejí jejich konkrétní situaci a zdarma nabízejí návrhy řešení šitých na míru. Konkrétně Koníček se věnuje možnostem získat dotace z evropských strukturálních fondů – a to tak pro již běžící projekty, tak v rámci posouzení budoucích podnikatelských záměrů.

Za týden však budou poskytovat rady i další oborníci. S Jakubem Hudcem ze Středočeského inovačního centra zájemci proberou možnosti získat podpory zaměřené na inovace produktů či expanzi firmy. Adéla Veverková z CzechInvestu může Středočechům nabídnout cennou pomoc třeba i do začátků; když se začnou nápady měnit ve skutečnost. Věnuje se totiž jak podpoře exportu, tak investičním pobídkám a podpoře start-upů. A Ladislav Mlčák z Technologické agentury ČR se zaměří na státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje: bádání s výsledky určenými přímo pro použití v praxi.

Příležitost získá ten, kdo je rychlejší

V květnu však již neuspějí zájemci, kteří už teď nemají sjednaný konkrétní čas konzultace. Vše bylo obsazeno velmi rychle – stejně jako ostatně v minulých měsících. Naděje by tak byla v červnu – zatím se však ani nelze hlásit, ani není známý konkrétní termín. „V případě zájmu doporučuji sledovat stránky agentura-api.org, kde je informace ohledně pořádání konzultačního dne vždy umístěna, případně se v jejich spodní části přihlásit k odběru newsletteru,“ radí projektový manažer pro Středočeský kraj a Prahu Koníček.

Elektronický kontakt ostatně poslouží i k vlastní konzultaci. Ve sjednaném termínu totiž zájemci „své“ experty nenavštěvují, ale spojí se s nimi na dálku: prostřednictvím videokonferenční platformy MS Teams. Není to nic složitého: stačí běžný počítač nebo třeba i mobil s mikrofonem a internetovým připojením.