Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamýk se mění před očima. Na plný provoz najede v létě

Kamýk – Probíhající generální oprava soustrojí TG1, jednoho z celkových čtyř vyrábějících ekologickou elektřinu na vodní elektrárně Kamýk, má za sebou výměnu lopat rozváděcího a oběžného kola a zkoušky uložení nového oběžného kola turbíny do průtokových cest. Po skončení modernizace v létě příštího roku začne opravené soustrojí ve srovnání s dneškem vyrábět o 1,1 milionu kWh elektřiny ročně více, a pokryje tak spotřebu dalších asi 300 domácností ve středních Čechách. O tisíce litrů se také sníží olejové provozní náplně a zvýší se ekologie provozu.

18.12.2013
SDÍLEJ:

Kamýk nad Vltavou.Foto: Markéta Jankovská

Od 15. dubna je v odstávce soustrojí TG1 vodní elektrárny Kamýk, které prochází generální opravou v rámci dlouhodobého projektu modernizace a ekologizace vodních elektráren ČEZ, a. s. V kolonce s pomyslným názvem „splněno" má právě další zajímavé části celé akce – výměnu lopat rozváděcího a oběžného kola turbíny a zkoušky uložení oběžného kola do průtokových cest za účelem proměření vůlí v pracovní poloze. Průběžně také dochází k výměně magnetického obvod statoru generátoru.

„Výměna lopat oběžného a rozváděcího kola je významným bodem generální opravy strojní části. Lopaty s novým profilem, při jejichž konstrukci bylo využito nejnovějších poznatků vědy a techniky, umožní dosáhnout vyšší účinnosti při zpracování hydropotenciálu," vypočítává Petr Velas, vedoucí oddělení provozu vodní elektrárny Kamýk.

V rámci generální opravy dochází zejména k celkové obnově synchronního alternátoru, ke změně hydraulického ovládání soustrojí a rychlozávěrů z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Nově se počítá s provozním tlakem na turbíně 137 - 167 bar. „To bude v důsledku znamenat úsporu tisíců litrů oleje provozní náplně uvedené hydrauliky s nízkým rizikem úniků ropných látek do okolního prostředí," poukazuje na zásadní ekologický aspekt modernizace Petr Velas. Počátkem ledna dojde na zpětnou montáž turbínového bloku a rozváděcího ústrojí. Během jara bude následovat dokončení opravy statoru a zahájení opravy rotoru synchronního alternátoru.

Souběžně s odstávkou soustrojí TG1 tři ostatní nadále vyrábějí čistou elektřinu a plní potřeby energetické soustavy. Na plný výkon najede Kamýk opět v létě 2014. Provedené inovace zajistí pro elektrárnu zvýšení průměrné účinnosti při výrobě elektrické energie o 5,5 %. Roční výroba se zvýší o 1,109 milionu kWh a bude znamenat pokrytí spotřeby dalších 300 domácností ve středních Čechách. Obdobnou proměnou na Kamýku prošlo v roce 2008 soustrojí TG3, generální opravy zbylých dvou (TG2 a TG4) se předpokládají v následujících letech. Zhotovitelé, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou 1. Servis Energo pro opravu synchronního alternátoru, konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Holding pro opravu strojní části turbíny a Chesterton ČR pro opravu rychlozávěru. Náklady na celou akci se pohybují kolem 170 milionů korun.

Elektřina pro 17 tisíc domácností
Elektrárna Kamýk slouží z vodohospodářského hlediska k vyrovnání kolísavého odtoku z Elektrárny Orlík a umožnění špičkového provozu elektrárny. Za celou historii vyrobila více než 3,5 miliardy kWh elektřiny. Jen v loňském roce to bylo více než 60 milionů kWh, což by stačilo k pokrytí roční spotřeby 17 tisíc domácností. Počet zaměstnanců zde od roku 1961 postupně klesl z původních 25 na dnešních sedm. Roku 1999 přešla Elektrárna Kamýk na bezobslužný provoz. Významná hodnota elektrárny spočívá v trvalé pohotovosti soustrojí, v rychlosti operativního najetí na plné zatížení za necelé 2 minuty a také v nízké poruchovosti (v průměru 1,6 poruchy na rok za posledních 20 let). V roce 2002 se také Vodní dílo Kamýk, podobně jako další díla na Vltavě, postavilo do cesty přírodnímu živlu. Došlo k zatopení elektrárny po spojky turbín a několik měsíců pak byla elektrárna z důvodu nutných oprav odstavena z provozu. Martin Schreier, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., pro obnovitelné zdroje

Víte, že…
• provoz Kamýku je dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích tak, aby trvale umožňoval operativní najíždění a provoz elektrárny Orlík, která se podílí na regulaci výkonu celostátní elektrizační soustavy?
• elektrárna Kamýk zabezpečuje dvěma kabely o napětí 10,5 kV vlastní spotřebu elektrárny Orlík v případě ztráty napětí v soustavě?
• betonová přehrada gravitačního typu je vysoká 24,5 m a dlouhá v koruně 158 m?
• vodní nádrž Kamýk má zatopenou plochu 195 ha a objem nádrže 12,9 mil m3?
• vodní dílo Kamýk je vybaveno plavební komorou pro spojení lodní dopravy provozované na slapské a kamýcké nádrži?

Autor: Redakce

18.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení