„Prakticky jsme přišli letos o hlavní sezonu plavek. Ty se začínají prodávat v dubnu a to jsme letos měli bohužel zavřeno. Navíc jedná o zbytkové zboží, takže vzhledem k tomu, že velké části populace vypadly příjmy, tak si dokáží nové plavky letos odpustit,“ přiblížil Marek Školoud hlavní dopady nouzového stavu na odvětví jeho podnikání.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Uzavření obchodů se ho ale dotklo i po stránce personální. Zaměstnance, které má ve svých obchodech v Liberci a Českých Budějovicích musel propustit a doufal, že po skončení nouzového stavu je bude moci opět zaměstnat. „Před uzavřením jsme i s příbramským obchodem měli devět zaměstnanců, teď jich máme sedm s tím, že pro letošní rok jsme museli zrušit všechny brigádníky,“ vysvětlil příbramský podnikatel.

Vzhledem k tomu, že obě mimopříbramské pobočky má v obchodních centrech, tak stále bojuje s malým počtem zákazníků. Podle jeho slov se lidé zatím bojí chodit do obchodů v obchodních centrech vyjma potravin. „Obě pobočky jsou zatím na zhruba padesáti procentech oproti loňsku co se prodeje týče,“ dodal Školoud. Také se projevuje obava u tohoto sortimentu, kde je nutné si věci vyzkoušet, což se také výrazně projevuje na prodejích.

Marek Školoud rovněž vyzkoušel štěstí se žádostmi o finanční pomoc z několika vládních programů. „Z programu Antivirus jsem si požádal o peníze na dva zaměstnance tady v Příbrami, které jsem nepropustil a mohl jsem tedy na ně žádat. Také jsem zkoušel žádat o úvěr z programu Covid, kde mi Českomoravská záruční sice úvěr schválila, ale protože jsem už měl jeden úvěr před koronavirem a jsem v nějaké rizikové skupině, protože podnikám v textilu, tak mi moje banka další úvěr nedala,“ popsal své zkušenosti s vládním programy na pomoc podnikatelů.

Ještě má požádáno o finanční pomoc ohledně nájemného pro své pobočky mimo Příbram, kde by mohl získat 50% částky. „Nyní nás ale ještě čeká jednání o možnosti snížení nájemného s majiteli těch obchodních center než se zase vše vrátí do normálních kolejí,“ dodal.

Koronavirová krize ukázala nové české hrdiny - zdravotníky, lékárníky, řidiče autobusů, prodavačky, pošťačky a další profese. Všichni zaslouží obdiv a poděkování. Deník je představuje v seriálu. Další příběhy hrdinů čtěte ZDE.