Můžete se za akcí stručněji ohlédnout?

Program byl rozdělen do dvou částí. První začínala v 10 hodin, kdy se přišlo do fabriky podívat přes 800 lidí. Na základě zkušeností z roku 2010 jsme na velký zájem byli připraveni, i když pro tolik zájemců zorganizovat exkurze, včetně projížděk výtahem, se neobešlo pochopitelně bez menších zmatků – respektive čekání. Prováděli jsme lidi celým okruhem – tedy všemi halami, protože ve všech jsme v posledních pěti letech investovali a pořídili do nich nové stroje a udělali v nich hodně oprav. Chtěli jsme se tedy pochlubit, jak fabrika pokročila v technologiích a je o něco hezčí. Nové stroje máme například v obrobně. Těšilo mě uznání bývalých obráběčů, s nimiž jsem hovořil. Vzpomínali, jak to bývalo, když na Strosu dělali. Nově upravené jsou dílny na výrobu zachycovačů nebo elektro dílnu, které jsme v loňském a letošním roce kompletně rekonstruovali a je v nich pěkné pracovní prostředí. Zajímavá pro návštěvníky byla také montáž výtahů, umožnili jsme jim jízdu výtahů s vyhlídkou na Sedlčany. Určitým hitem pro návštěvníky byl robot na sváření stožárů. Odpoledne oslavy pokračovaly společensko-sportovní částí na lehkoatletickém stadionu Taverny.

A co se tam konkrétně odehrávalo?

Společenské odpoledne bylo určeno především našim zaměstnancům a jejich dětem, které soutěžily například v jízdě na koloběžkách, dováděly na skákacím hradu… Pro dospělé byly atraktivní klobásy, steaky a pečená prasátka, která se opékala na rožni. Samozřejmě, že se krájel narozeninový dort. Nechybělo fotbalové utkání. Vyhrávala hudba, při níž se asi do 22 hodin tančilo.

Pozvali jste také zahraniční partnery?

Ano, přijelo jich pětadvacet a byli ze Spojených států, z Kanady, z Turecka, z Anglie, z Portorika, Ruska, Běloruska a dalších zemí. Pro ně jsme uspořádali ještě rozšířený program – v pátek to byl zájezd do Kutné Hory spojený s prohlídkou města.

Která země je v současné době vaším nejsilnějším partnerem?

Spojené státy, Kanada a významná je pro nás Anglie. Letos jsme dělali hodně výtahů pro Spojené státy. Zajímavý byl dvoustožárový výtah pro Peru – náš výtah tam jezdí v úplné pustině v dole, to byl opravdu speciální projekt. Náš výtah bude pracovat také na jihu Itálie v podmořském tunelu, kterým se vedou kabely na Sicílii. Je tam šachta 300 metrů hluboká, kam jej budeme instalovat. Právě se dokončuje.

Nepomýšlíte na spolupráci s Čínou?

Ne, Čína vyrábí také výtahy a je proto naší konkurencí.

Kolik má Stros nyní zaměstnanců?

Mívali jsme 185 zaměstnanců, v současné době jich je 260. Rádi bychom přijali další – od konstruktérů, přes elektrokonstruktéry, elektrikáře, obráběče,… Chceme posilovat druhé i třetí směny. To je teď naše jediná šance, protože zakázek máme obrovské množství. O loňském roce jsme tvrdili, že byl rekordní. Ten letošní bude ve výrobě ještě o 30 procent vyšší.

Chystáte se ještě letos na zahraniční veletrh?

Na podzim se budeme účastnit veletrhu v Chile. Předvedeme tam speciální výtah pro průmyslové aplikace a jeden velký stavební výtah.

Kam zaměříte další investice?

Do obráběcích strojů, zaměříme se na přípravu materiálu… Příští rok bychom chtěli investovat 35 milionů korun – to jsou naše plány. Uvidíme.

Jaké má „oslavenec" bolístky? Potýkáte se s neplatiči?

Neplatiči nás netíží. Pro nás je stěžejní, abychom dokázali výrobu organizovat tak, abychom stíhali plnit požadavky našich zákazníků. To je v současné době největší starost, abychom se stabilizovali, měli dostatek kvalifikovaných lidí a stihli plnit všechny naše závazky. Marie Břeňová