Eaton Elektrotechnika s.r.o., výrobce přístrojů pro řízení a distribuci elektrické energie, provedla náročné testy svých výrobků pro ochranu elektrický motorů, aby potvrdila vhodnost jejich použití s nejnovějšími, vysoce efektivními motory třídy IE3. Všechny stykače řady DIL a spouštěče motorů PKZ a PKE se ukázaly jako vhodné pro efektivní a spolehlivé ovládání motorů třídy IE3, a byly proto označeny jako „IE3 ready".

Směrnice Evropské unie „Energy-related Products" (ErP směrnice), jejímž cílem je zvýšení efektivity produktů spotřebovávajících energii, donutila výrobce elektromotorů provést konstrukční změny motorů. Při výrobě motorů se nyní používají vodiče většího průřezu pro snížení odporu vinutí, plechy statorů a rotorů optimalizované ke snížení ztrát vlivem bludných magnetických polí nebo kvalitnější ocel minimalizující hysterezní ztráty.

Tyto změny znamenají, že vysoce efektivní motory mají zvýšenou indukčnost, což vede k vyšším rozběhovým proudům. Stykače a jisticí prvky pro ochranu motorů proto musí být schopny vypořádat se s tímto vývojem.

Jako jeden z předních světových odborníků prozkoumala společnost Eaton tento problém do hloubky a provedla rozsáhlé praktické testování. Například stykače řady DIL byly testovány pro potvrzení vhodnosti použití s IE3 motory pro přímé spouštění ve veřejných a soukromých napájecích sítích, pro spouštění hvězda-trojúhelník, pro použití se softstartéry reprezentované řadou DS7 nebo pro použití s frekvenčními měniči řady Power XL. Společnost Eaton také vylepšila vlastnosti svých motorových spouštěčů PKZ a PKE, aby vyhověly provozu s vysoce účinnými motory. Úprava vypínacích charakteristik byla nutná, protože rozběhový proud ve výši osminásobku jmenovitého proudu, uvedený v aktuální edici normy EN 60947-4-1, není dostatečný pro motory třídy IE3.

Pokud by nedošlo k vylepšení ochranných zařízení, mohlo by za jistých provozních podmínek docházet k jejich vybavení i bez zjevné příčiny. To by mohlo vést k nebezpečným situacím, například k „odskočení" stykače vedoucího k poškození kontaktů nebo dokonce ke svaření kontaktů stykače.

Aby společnost Eaton odstranila tato rizika a zajistila maximální spolehlivost a bezpečnost, jsou přístroje dimenzovány na rozběhové proudy v rozsahu dvanáctinásobku až patnáct a půlnásobku jmenovitého proudu. Je pravděpodobné, že tyto vysoké nároky se brzy stanou normou v oboru. Již nyní probíhají práce na aktualizaci normy EN 60947-4-1 s ohledem na vysoce účinné motory třídy IE3.

Společnost Eaton nabízí podporu uživatelům při výběru přístrojů, dimenzování a koordinaci pro konkrétní použití pomocí bezplatných softwarových nástrojů, jako jsou pravítka pro výběr nebo software CurveSelect pro koordinaci vypínacích charakteristik. Tyto nástroje jsou dostupné zdarma na webu http://www.eaton.eu/selectiontools .