Příbrami se například zakázky zatím zadávat daří, ale pokles zájmu dodavatelů je zřetelný. „Do zakázek se hlásí přibližně dva až pět účastníků. Údaji z doby před deseti lety nedisponuji, ale v roce 2012 a2013 nebylo výjimkou ani deset a více účastníků, což se v současnosti stává velmi zřídka. Stalo se v několika ojedinělých případech, že se nepřihlásil žádný účastník, či jeden s cenou převyšující předpokládanou hodnotu, ale nejde o masový jev,“ říká tisková mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Jedním z příkladů zrušeného výběrového řízení je v Příbrami výběrové řízení na jídelnu na střední zdravotnické škole, kde byla jediná nabídka, která o 500 tisíc převyšovala předpokládanou hodnotu. Proto radnice celou zakázku vypsala znovu. Dalším výběrovým řízením, které město muselo vyhlásit znovu, byla částečná výměna oken na ZŠ Jiráskovy sady. „Na ZŠ Jiráskovy sady se bude realizovat výměna části oken, kterou se nepodařilo zrealizovat v loňském roce, kdy vítěz soutěže před podepsáním smlouvy dal přednost jinému projektu,“ uvedl jeden z příkladů příbramský místostarosta Václav Švenda.

Vybrat firmu pro veřejnou zakázku se daří i dalším městům a obcím, ale často pak narazí na jiný problém. Své o tom vědí například v Sedlčanech, kde je kvůli už druhému odvolání jedné z firem, které se účastnily výběrového řízení na rekonstrukci autobusového nádraží, ohrožená získaná dotace. Pro projekt je schválena dotace od IROP, která pokryje 90 procent celé investice. Přestože financování mají Sedlčany vyřešené, stavba stále nezačala. Výstavbu plánovaného přestupního terminálu totiž provázejí jiné komplikace. Přestože vše bylo úspěšně předjednáno, projekt zastavilo právě výběrové řízení na jeho dodavatele.

Pokud se průtahy co nejdříve nevyřeší, nejpozději do druhé čtvrtiny letošního roku, může se stát, že terminál se nestihne postavit v letošním roce, a protože schválená dotace na jeho realizaci má platnost pouze do konce roku, kdy má začít být čerpána, může být celý projekt odložen.

„V původním řízení byl účastník, který nabídl nejnižší cenu, vyloučen a podal námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Z výběrového řízení byl vyřazen, protože komise u něj došla k závěru, že u konkrétních položek v cenové nabídce, které nejsou pravděpodobně za udané ceny realizovatelné a u kterých nebyl kalkulován zisk, což je ze zákona nutné, nebyly ani po opakované žádosti o rozklíčování tyto informace doloženy. Ceny se u nich pohybují až o 87 procent níže, než je na trhu obvyklé,“ vysvětlil vyřazení účastníka sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel.

A proč firmy a řemeslníci dávají raději přednost soukromým investicím před veřejnými zakázkami? V první řadě jde podle podnikatelů především o nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který nutí společnosti upřednostňovat lukrativnější zakázky před zakázkou z města. Mnohé zakázky například rekonstrukce toalet ve školce umějí leckteří živnostníci zvládnout sami, ale proč by chodili do složitých formulářů a složitých smluv ve veřejných soutěží, když je práce všude dost a splatnosti faktur se dají domluvit rychleji i s případnou zálohou na materiál?

Dalším problémem je někde i nekvalitní zadání veřejné soutěže. „Často se potkávám s tím, že v zadání je v podstatě alibisticky uvedeno, že vše podstatné si musí zhotovitel zjistit sám. Párkrát jsem to i udělal, jenže ve výsledku to znamenalo navýšení ceny a už naše nabídka byla drahá. Co je mi pak platné, když se dozvím o potížích prováděcí firmy a její snahy o navýšení ceny. Tu zakázku mít už stejně nebudu a následné vypracování další poptávky si hodně rozmyslím. Čas mám jen jeden a efektivněji ho strávím u stálého zákazníka,“ říká spolumajitel jedné příbramské stavební firmy Zdeněk Havrančík s tím, že hlavní kritérium nejnižší ceny považuje ve svém důsledku za nejdražší možnou variantu vůči životnosti. Dodává, že dalším faktorem nižšího zájmu poslední doby může být i určité stigma korupce, které provází provádějící společnosti, když začnou pro město dělat více zakázek.