ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Více a jak měsíc a půl připomínala Pražská ulice, obchodní tepna v centru města, spíš ulici v městě duchů než historický střed města. Není ale divu, otevřeno měly jen obchody s potravinami a drogerií. Navíc v okolí jsou především kanceláře a většina lidí v době nouzového stavu pracovala z domova, takže neměli ani důvod v centru města nakupovat. Vše se ale změnilo s dnešním ránem.

„V Pražské ulici je patrný větší počet lidí, ale na tržbách to zatím příliš vidět není. Za dopoledne jsem měl v obchodě jen dva zákazníky,“ řekl předseda Spolku Pražské ulice a obchodník Marek Školoud. Podle něj je na soudy a hodnocení ještě brzy. Více se ukáže až v dalších dnech. „Sice můžeme mít otevřeno, ale pro zákazníky není příliš dobré, že sice nakoupit u mě mohou, ale zboží si nesmějí vyzkoušet, což je u textilu problém,“ připomněl Školoud některé nevýhody současného stavu. Podobná situace byla i v dalších obchodech v Pražské ulici jako například v papírnictví nebo obchodech s domácími potřebami.

Situaci nevidí příliš růžově ani další z místních podnikatelů Vladimír Král. „Na nějaké přesnější odhady je ještě brzy, ale odhaduji to na polovinu běžných tržeb. Navíc pro obchody s oděvy je duben jeden z nejlepších měsíců a o ten jsme letos prakticky přišli,“ řekl.

Naopak o něco větší počet zákazníků byl k vidění právě o provozen, které prodávají potraviny a občerstvení. Hlouček zákazníků v rouškách byl k vidění například před prodejnou pizzy nebo asijským bistrem. Všichni čekali u provizorních výdejových okének na své objednávky. „Lidé chodí, ale o dost méně než před vyhlášením nouzového stavu. Chybí nám hlavně studenti, přeci jen je v okolí pět středních škol, které jsou nyní zavřené a jejich studenti tvoří velkou část našich zákazníků,“ říká majitelka asijského bistra Thi Tranová.

Přestože bylo v pondělí 27. dubna zcela určitě více lidí k vidění v centru, tak spíš se vydali podívat se, jak situace vypadá a co se za dobu nouzového stavu změnilo. „Spíš jsem se šla podívat, které obchody jsou otevřené. Překvapilo mě, že na květinářství je cedule zavřeno a uvnitř všechno vyklizené,“ říká Tereza Poulíčková, která pracuje v jedné z kanceláří v okolí.

Navíc veřejnost už léta podotýká, že jedním z hlavních problémů Pražské ulice a okolí, je velmi špatné a hlavně placené parkování. Ovšem v těchto dnech jsou všechna placená parkoviště na území města zdarma, takže veřejnosti prakticky nic nebrání dojet svým vozem na některé z parkovišť v okolí Pražské ulice.

Zda lidé opět najdou cestu na hlavní obchodní tepnu města a svými nákupy podpoří místní živnostníky a podnikatele, či naopak kolik provozoven v souvislosti s koronavirem v této části Příbrami zmizí, ukáže až čas.