Zásadním problémem je pro provozovatele i skutečnost, že některé náklady musí hradit, ať je otevřeno, nebo ne. Zdůraznil to Petr Svoboda z RS fitness v Příbrami. „Situace není dobrá, jsme jedním z menších rodinných fitek, takže řešíme, co dál. Jestli pokračovat, nebo přehodnotit fungování a vymyslet jinou cestu,“ řekl s tím, že se sice mluví o lockdownu na 14 dní, ale už podvědomě tuší, že to může trvat déle.

Návrat do posiloven

A to souvisí s dalším problémem: jak poté nalákat klienty zpátky. „Beru naše zákazníky jako druhou rodinu. Věřím, že nám v současné situaci pomůžou, nechceme být pasivní, budeme chodit cvičit ven v menších skupinkách, rozjíždíme on-line tréninky, ale co si budeme nalhávat, to nevydělá peníze,“ odhadl Svoboda, podle kterého bude sice výdělek nízký, cílem je ale udržet komunitu lidí, kteří do fitka chodí, při životě.

Podstatné je podle něho, aby lidé po otevřeních začali znovu do fitness center chodit. „Jinak místní podnikatelé nepřežijí,“ poznamenal.

Stejnou otázkou se zabývá i Zdeněk Holeček, který provozuje HM Gym v Mělníku. „Někteří lidé si domů pořizují expandery, menší činky, podložky na cvičení a další výbavu. Hodně lidí s lockdownem počítalo. Mnozí ale mají návštěvu posilovny i jako společenskou událost, případně se ke cvičení doma nedokopou. A od toho jsou právě fitness centra,“ řekl.

Holeček si už na jaře našel druhou práci. „Mám dvě zaměstnání. Jenom díky tomu to nějak zvládnu, ale samozřejmě ne na standardní životní úrovni,“ připomněl, že musel hledat přivýdělek, protože má hypotéku a další závazky. „Nemohl jsem si dovolit čekat,“ řekl Holeček, který s úplným zavřením posilovny nepočítá.

Cvičení pod širým nebem

Alžběta Blaťáková z berounského B-fitness věří, že pokud budou opatření trvat skutečně jen dva týdny, likvidační by to být nemělo. „Je to ale hraniční. Za dobrého počasí budeme moci cvičit venku, jiný plán nemáme,“ uvedla provozovatelka fitness centra, zaměřeného na ženy. „Nechápu, proč se zavřelo úplně, proč není jen omezena kapacita nebo nejsou povolené alespoň individuální tréninky,“ doplnila.

Zda se fitnessy otevřou po 14 dnech tak v současnosti není jisté. Vláda předeslala, že záleží, jak se po dvou týdnech vyvine situace kolem koronaviru. Nevyloučil ani úplný lockdown, jako jsme zažili již na jaře.

Situace ve fitness centrech v době koronaviru
- na dva týdny se musejí fitness centra a posilovny zavřít
- zatím nejsou možné menší skupinky, ani individuální tréninky
- někteří trenéři zvažují cvičení venku v menších skupinkách, nebo individuálně
- řada provozovatelů takových zařízení si musela najít další práci či jiný zdroj příjmů