Každý den hasiči likvidují v České republice průměrně sedm požárů v domácnosti. Dost často mívají tragické konce.
Velké štěstí měla žena se svými dětmi, když začal hořet sporák v přízemním bytě panelového domu v Příbrami. Neštěstí se odehrálo v noci minulý týden. Žena pekla maso a ve vedlejší místnosti sledovala televizi. Mezitím závada na přívodu eletroinstalace ke sporáku nebo plynové přípojce způsobila požár. Žena stačila vzbudit děti a utéct z bytu. Správcové řekla, aby uzavřela plynovou přípojku. Tento požár je typickým případem, kvůli němuž hasiči doporučují mít v bytě nebo rodinném domě hasicí přístroj a protipožární hlásič.
„Práškovým hasicím přístrojem by se dalo v okamžiku, kdy žena zjistila, že hoří sporák, zabránit rozšíření ohně,“ uvedl k tomu vyšetřovatel příbramského hasičského záchranného sboru Miloslav Šmatlák. Ten pochopitelně jako všichni hasiči vítá novou vyhlášku, která nařizuje od července opatřit pro každý bytový dům autonomní detekce, které se umisťují v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty. V bytě s podlahovou plochou větší než 150 metrů čtverečních se toto zařízení umisťuje navíc v další místnosti. Podobné je to v rodinném domě. Tudíž ve vícepatrovém objektu by hlásič musel být v každém z pater.
Přenosným hasicím přístrojem pak musí být vybaven každý nový rodinný dům. Bytů například v panelácích se toto nařízení nebude týkat. Tam musí být hasicí přístroj alepospoň na chodbách už dnes. „Přenosný hasicí přístroj je vhodný do každé domácnosti. Tyto prostředky již mnohokrát pomohly zlikvidovat začínající požár a zabránit tak větším škodám. Pokud totiž například začne hořet skříň nebo záclony, kbelík s vodou již na uhašení nemusí stačit a je třeba použít přenosný hasicí přístroj, který má mnohem větší hasební účinek,“ říká mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR Petr Kopáček.
Za pravdu mu dává Miloslav Šmatlák, který tvrdí, že řada požárů, při nichž dojde k obrovským materiálním škodám nebo dokonce obětem na životech, by se dalo předejít, kdyby byl po ruce vhodný hasicí přístroj. „V drtivé většině případů, kdy se na požár přijde včas, přístroj pomůže. Podobně jako hlásiče. V domácnostech často vypukne požár v noční době, kdy obyvatelé spí. Hlásič člověka upozorní na to, že se něco děje. Pokud už nestačí oheň uhasit, stačí alespoň utéct a zachránit si život,“ dodal příbramský hasič. Ten také upozornil na častý problém, který doprovází podobné případy.
„Lidé jsou zvědaví a někdy si tím sami uškodí. Při požáru minulý týden v Příbrami se nadýchali kouře další obyvatelé paneláku z pouhé zvědavosti. Otevřeli dveře a postávali na chodbách. Přitom neměli vůbec vycházet ven. Doporučujeme nechat zavřené dveře, které jsou odolné proti požáru a položit pod ně třeba ručník, aby se jim do bytu nedostal dým,“ upozornil Miloslav Šmatlák.
Statistika dokládá, že požáry v domácnostech mají nejtragičtější následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, zraněny jsou další stovky osob a způsobené škody dosahují stamilionů korun.
V roce 2007 došlo České republice v domácnostech k celkem 2 652 požárům, při nichž zemřelo 58 osob (44,6 % ze všech úmrtí při požárech) a dalších 473 bylo zraněno (46,2 %). Přitom požáry v domácnostech činily jen 11,8 procent z celkového počtu požárů. Za posledních pět letech při požárech v domácnosti přišlo o život 351 osob (51,6 % ze všech usmrcených při požárech) a dalších 473 bylo zraněno.