VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatele zachránil před plameny požární hlásič

Příbramsko /FOTOGALERIE/ – O klidných vánočních svátcích rozhodně letos nemohou mluvit profesionální hasiči z Příbramska. Za tři vánoční svátky hasiči ze stanic Příbram, Dobříš a Sedlčany vyjížděli celkem k 11 událostem. Z toho byly tři technické pomoci, jeden výjezd byl v součinnosti s ostatními složkami IZS, ale největší podíl měly bohužel požáry, kterých bylo celkem sedm.

27.12.2011 1
SDÍLEJ:

Požár v Lazsku.Foto: HZS: Pavel Šušola

Už na Štědrý den po 21. hodině vyjížděli hasiči k požáru sazí v komíně. Požár se naštěstí obešel beze škod.

„Z pohledu dlouhodobější statistiky se dá říci, že tyto Vánoce byly ve znamení ohně, neboť za posledních pět let nebylo na svátky tolik událostí, jako letos a natož tolik požárů. Ze všech těchto požárů o svátcích byly nejvážnější v obci Pičín a v obci Lazsko, kde hořely rodinné domy,“ řekl Deníku Pavel Šušola, vyšetřovatel hasičského záchranného sboru v Příbrami.

V Pičíně byl nahlášen požár 25. prosince ve dvě hodiny po půlnoci. Hořel obývací pokoj rodinného domu. Dva lidé byli zranění, když se nadýchali kouře. Celková škoda byla odhadnuta na 500 000 Kč a uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 4 miliony. „Jako nejpravděpodobnější příčina vzniku požáru byla stanovena technická závada na přívodním kabelu stolní lampy. Na zjišťování příčiny vzniku požáru se v tomto případě podíleli i příslušníci Technického ústavu požární ochrany Praha,“ upřesnil Pavel Šušola s tím, že na místě zasahovala jednotka HZS a jednotka SDH z Březových Hor.

Obyvatelům domu v Pičíně podle hasičů zachránil život autonomní požární hlásič. "Hlásič je probudil a oni mohli utéct. Kdyby hlásič v domě neměli nainstalovaný, kdo ví, jak by to dopadlo," uvedl Šušola s tím, že se rozhodně do takového přístroje vyplatí investovat peníze.

Druhý požár se stal 25. prosince po 16. hodině v obci Lazsko, kde také plameny zachvátily obývací pokoj. V tomto případě však naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Škoda se pohybuje okolo jednoho milionu korun a uchráněné hodnoty jsou odhadnuty na tři miliony korun. „Příčina vzniku tohoto požáru je v současné době v šetření. Na místě požáru zasahovala jednotka HZS Příbram, jednotky SDH Milín a SDH Lazsko,|“ doplnil vyšetřovatel hasičů.

„Vzhledem k těmto událostem je jasné, že s obavou vyhlížíme konec roku, který je z hlediska počtu událostí obvykle mnohem náročnější než samotné vánoční svátky. Proto bych touto cestou chtěl apelovat na všechny lidi, aby byli při silvestrovských oslavách velmi obezřetní, neboť každoročně si tyto oslavy vyžádají svou daň v podobě několika zásahů hasičů. Doufejme, že tento rok jsme si už smutnou statistiku "odbyli" a že Nový rok bude příjemným překvapením,“ uzavřel Pavel Šušola.

Požáry ve Středočeském kraji:

V období 24. - 26. prosince 2011 vyjížděli středočeští hasiči k celkem 31 požárům. Z celkového počtu se jednalo o 15 požárů nízkých budov, 1 požár bytu, 1 požár motorové čtyřkolky, 11 požárů popelnic, kontejnerů a odpadů, 1 požár stohu, 1 požár sušící linky a 1 požár pouliční lampy. Jako každoročně byla v několika případech na vině lidská nedbalost při používání otevřeného ohně v souvislosti s osvětlením objektů, vánočních stromečků a zapalování adventních věnců. Co do příčin vzniku požárů nechyběly požáry sazí v komínových tělesech. Při požárech bylo zraněno 6 osob, 1 osoba byla zachráněna. Škoda na majetku přesáhla 2 miliony korun. K požáru s nejvyšší škodou na majetku a se zraněním 2 osob došlo 25. 12. 2011 v 02:12 hodin v obci Pičín na Příbramsku… Mimo událostí typu "Požár" zasahovali středočeští hasiči u 13 dopravních nehod, při kterých byla usmrcena 1 osoba a 13 osob bylo zraněno a u 26 technických pomocí - převážně otevírání uzavřených prostor a pomocí složkám IZS. Oproti stejnému období loňského roku se v roce letošním jedná o nárůst o 5 událostí. Libor Pospíšil, krajský vyšetřovatel

Autor: Karel Hutr

27.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spolupráce mezi školou a nemocnicí trvá už téměř desetiletí.
15

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Ilustrační snímek

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Sníh způsobil dopravní nehody

Příbramsko – Opravdová zima dorazila i do příbramského okresu a na silnice o víkendu napadl dlouho předpovídaný sníh. A řidičům okamžitě zkomplikoval život. V neděli 10. prosince se na Příbramsku staly tři nehody, při kterých utrpěli účastníci silničního provozu lehká zranění. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT