Vpoledne do ní přitékalo 4150 kubických metrů za vteřinu. O dvě hodiny později evakuace začala. Týkala se obyvatel obcí Solenice, Kamýk nad Vltavou, Zduchovice, Větrov, Županovice, Čím a Chotilsko. Na Příbramsku nefungovaly telefonní linky a mobilní telefony byly přetížené. Zoufalí lidé utíkali před běsnícím živlem.

„Obracím se na obyvatele snaléhavou žádostí, aby uposlechli pokynů záchranářů, neboť nejde jen o jejich životy, ale i o to, že by svým nezodpovědným přístupem kvýzvě vázali technické prostředky na svou záchranu, které by byly zapotřebí jinde. Již vnoci jsme řešili několik takových případů, kdy obyvatelé odmítli na výzvu orgánů obcí opustit svá bydliště a pak museli být zachraňováni snasazením značných technických prostředků.“ Právě stouto výzvou se obrátil přesně před pěti lety 13. srpna na obyvatele nejvíce ohrožených obcí přednosta Okresního úřadu Příbram Jaromír Volný.

Vpříbramské nemocnici operovali pouze akutní případy

Do vodovodní sítě vPříbrami a připojených obcích byla při povodních před pěti lety dodávána pouze studená užitková voda, která nebyla pitná ani po převaření. Po Příbrami byly rozmístěné cisterny spitnou vodou. Nemocnice tehdy vté souvislosti upustila od plánovaných operací a řešila jen akutní případy. „Operativní zákroky provádíme podle mimořádného režimu improvizovaným mytím vpitné vodě, která je vnemocnici přistavena vcisterně,“ informoval tehdy okresní rada a vedoucí referátu zdravotnictví Okresního úřadu Příbram Pavel Marček. Stejný náhradní zdroj vody používala také příbramská porodnice. Problémy svodou řešili i zubaři. Dodávku pitné vody se podařilo obnovit až po několika dnech.

Při povodních před pěti lety a když už bylo dobře

Štěchovice se ocitly 13. srpna 2002 zcela pod vodou. Záplavy nezasáhly jen místa na kopcích nad soutokem Vltavy sKocábou. Voda sahala až pod střechu hospody, stejně dopadly obchody. Na snímku se profesionální hasičtí záchranáři na člunu vydávají ulicí od radnice kdomu spečovatelskou službou. Tam se lidé nastěhovali vbřeznu 2002. Už za pět měsíců voda zaplavila celé patro objektu a obyvatelé museli být evakuováni. Povodeň všichni přežili a za několik měsíců se mohli nastěhovat zpět.

VLázu na Příbramsku vzala voda zrozvodněné říčky Litavky část rekreační chalupy a nakonec musel být stržen i most. Přestože škody vLázu nebyly tak závratné, daly povodně místním lidem zabrat.

Jednou znejpostiženějších obcí na Příbramsku byl při záplavách Kamýk nad Vltavou. Povodeň zasáhla polovinu obce a neušetřila ani obecní úřad. Voda se prohnala také areálem bývalého vojenského autoparku. Odnesla obci stavební dříví, trubky na kanalizaci i skládku starých platových lahví. Tragédie vyvolala obrovskou solidaritu lidí. Přijela řada dobrovolníků, kteří pomáhali odklízet škody. Na snímcích je při povodních před pěti lety budova obecního úřadu a most. Kam sahala voda, připomíná čára vyznačená na fasádě obecního úřadu.

Od rána 12. srpna zaplavovala voda Bukovou u Rožmitálu i nedaleký Věšín. Voda se přehoupla přes hráz rybníku Dolejšák a zaplavila zahrady i domky pod hrází. Za Bukovou se potok rozlil do širokého jezera vlukách. Výše do obce ale přetékal další zrybníků. Kalná voda skočila zhráze do dvora i tady a odtékala po silnici kVěšínu. Zpolí zaplnila voda kanalizaci u silnice přes Věšín ve směru Rožmitál-Plzeň a vjednom úseku zmizela cesta. I tady byly zaplavené domy a zahrady. Ve Věšíně voda podemlela most, cesty a ničila kanalizaci.