Na pohromu se před pěti lety dopředu připravovali také vRožmitále pod Třemšínem. Takovou hrůzu ale nikdo nečekal. Voda zaplavovala louky, ulice a domy. Na snímku je rožmitálský jez. Katastrofální byla i situace vPodhoře, kde je na fotografii rozvodněná Vlčava.

Profesionální i dobrovolní hasiči odváděli při povodních i při odstraňování jejich následků skvělou práci. Nespali, pomáhali. Stejně jako desítky dalších lidí. Obrovská vlna solidarity byla tím jediným, co mohlo vhrůze, která zasáhla před pěti lety republiku, alespoň trochu zahřát u srdce.

Evakuace potkala také některé lidi na Březnicku. VBřeznici voda sebrala lávku u stadionu, zaplavila tenisové kurty. Vlčava se vylila do Sadové ulice, kde je poliklinika a domov důchodců. Za městem vzniklo jedno velké jezero.

Rozvodněná Litavka před pěti lety zaplavila řadu nemovitostí vTrhových Dušníkách nedaleko Příbrami. Celá spodní část obce byla pod vodou. Celkem velká voda poškodila přes 40 nemovitostí. Vulicích bylo plno bláta a nánosu. Zaplavené bylo i hřiště a voda strhla lávku. Litavka se rozlila do širokého koryta.

Velká voda řádila také vTochovicích, kde protrhla hráz rybníka.

Šestadevadesátiletá důchodkyně bydlí u Kocáby celý život, vody se nikdy nebála

Božena Nesměráková bydlí vmalém domku pod obrovskou skálou na břehu Kocáby ve Štěchovicích. Je jí šestadevadesát let. Rozvodněná řeka její rodinu potrápila už mnohokrát. Před šestadvaceti lety jim dokonce odnesla dům. Důchodkyně se ale přesto odstěhovat nechce. „Kolikrát jsme byli vytopeni a přežili jsme. Vody jsem se nikdy nebála,“ tvrdí. Před pěti lety nevydrželo nápor vody několik domů vjejím těsném sousedství. Její malý domek ale zůstal. Při prohlídce domu po povodni vroce 2002 se prý všichni divili, že vněm chce zůstat. Obec jí tehdy nabízela byt, ale odmítla. Domek spomocí příbuzných opravila. Žije vněm sama. Ve Štěchovicích se narodila a zůstala tu celý život. Pracovala vlese a ještě vosmdesátých letech tam chodila vypomáhat. Les a krajinu kolem Štěchovic miluje.