VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Sucho 2015

Tropické teploty a nedostatek srážek způsobují problémy se zásobováním vodou

V přehradě Orlík chybí už přes devět metrů vody

Solenice /ROZHOVOR/ – Neobvykle živo je o víkendu na hrázi Vodního díla Orlík. Do známé rekreační oblasti míří lidé tentokrát i z jiného důvodu, než se kochat krásou podzimní přírody v údolí Vltavy. Někteří z nich totiž sledují z koruny hráze nakládání lodí jeřábem na přistavené přívěsy aut. Povodí Vltavy o víkendu vzhledem k nízké hladině zajistilo majitelům přesun lodí z vody na sucho. Mnoho lidí se také přišlo podívat na nezvyklý pohled na jezero, v němž vlivem sucha chybí přes devět metrů vody.

Dobrá zpráva pro příznivce drásovského zelí: hlávky sucho neporazilo

Drásov – Zhruba za dva týdny končí prázdniny a hospodyňky se pomalu začnou zajímat, jestli letos vůbec bude v Drásově zelí. Bude, když je příroda tak skoupá na vláhu? Dojeli jsme se tam podívat.

Vodohospodáři kvůli suchu vydali povolení 
k odběru vody před kolaudací

Sedlčany – V zásobování Sedlčan pitnou vodou došlo ke kritickému bodu. Hlavní zdroj, kterým je potok Mastník, již nestačí dodat do úpravny v Kosově Hoře přes všechna úsporná opatření potřebné množství vody. Hrozil katastrofický scénář!

Sužující sucho: přesun raků a ryb stále pokračuje

Sedlčansko - Přesun raků kvůli vysychajícím říčkám pokračuje. Jenom za středeční odpoledne a následující ráno přenesli členové Ochrany fauny ČR v Hrachově spolu s rybáři a ochotnými pomocníky dalších více než 500 kusů, mezi nimiž jsou pstruzi, mřenky, tloušti. „Bohužel pstruhů nacházíme asi nejvíce mrtvých," říká vedoucí hrachovské stanice Jitka Kocíková.

Opeřenci snáší vedra poměrně dobře, ale potřebují pít a ochladit se

Příbramsko – Nekončící vedra a absence deště se podepisují na lidech i na přírodě. Také ptákům ubývá míst, kde byli zvyklí se osvěžit. Lukáši Viktorovi, předsedovi České společnosti ornitologické, jsme položili k tomuto tématu několik otázek. A současný nejznámější český ornitolog exkluzivně pro čtenáře Příbramského deníku na ně odpověděl.

Farmář: Půda je vyschlá a tvrdá, pro zemědělce ekonomicky vražedná kombinace

Příbramsko – K lidem, kteří jsou nejvíc postiženi dlouhotrvajícím suchem, patří zemědělci. Nedostatek vláhy trápí také soukromého farmáře Vladimíra Kuncla z Brziny u Svatého Jana na Sedlčansku. Potvrdil to i v rozhovoru.

Příbram zakázala do odvolání odběr vody z potoků a nádrží

Příbram – Město Příbram zakázalo odběry povrchových vod z vodních toků na území obce s rozšířenou působností. Podívejte se, zda zrovna vy, neporušujete zákaz, jestliže odčerpáváte vodu z potoka na zalévání nebo berete vodu z potoků a nádrží pro podobné účely. Zákaz odběru vod se týká desítek obcí. O zákazu jsme již informovali. Seznam obcí je níže v textu.

Kvůli vedrům je v Březnici dvojnásobná spotřeba vody

Březnice – Dlouhotrvající sucho se odrazilo i na dostatku pitné vody pro Březnici, kde „jedou" nadoraz.

Požár strniště se rozšířil na keře a stromy

Rožmitálsko - Přes tři desítky zásahů mají od července do současné doby na kontě hasiči ze zásahové jednotky JSDH II. kategorie v Rožmitále především kvůli požárům. V úterý jednotka zasahovala u požáru pole a louky u obce Vševily.

Sucho: napjatá je situace i v Ohrazenickém potoce, který zásobuje Jince a okolí

Region – Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek, které zakázaly nebo omezily odběr z povrchových vod a vodních toků. S ohledem na dlouhodobě nepříznivý vývoj hydrologické situace prakticky na všech vodních tocích ve Středočeském kraji hejtman zároveň apeluje na vodoprávní úřady, aby v opodstatněných případech nakládání s vodami upravily, popřípadě omezily nebo zakázaly.

Vedro vadí i seniorům v domovech, trpí všichni, i zvířata

Příbramsko – Teploty několik stupňů nad třicítkou zatěžují nejen přírodu, která už dlouho strádá po vodě, ale i seniory a zvířata v útulcích a stanicích. Středočeští záchranáři kupodivu případy, které by se vyloženě týkaly kolapsů z vedra, nezaznamenali.

Sucho v Příbrami není nic výjimečného. Zavítejte s námi do léta roku 1889

Příbram /Z ARCHIVU/ – Deštivý rok 1897 přinesl červnovou povodeň a v červenci po katastrofálním krupobití ještě velkou povodeň 30. toho měsíce. Louky byly podmáčené a ornice z polí byla splavena. V důsledku špatné úrody vzrostly ceny obilí o třetinu. Již tak těžké životní podmínky dělnictva ve zdejších podnicích se ještě zhoršily. Hornímu závodu bylo povoleno ministerstvem orby vyplácet přídavek 4 až 10 krejcarů na šichtu podle platové třídy dělníků. To ale lidem příliš nepomohlo, píše v následujícím textu ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová.

Výzva: Nenechte živočichy ve městě bez vody

Příbramsko – Na dlouhotrvající sucho nedoplácejí jen lidé a jejich výpěstky, ale i živočichové, kteří žijí volně v přírodě, hlavně ti ve městech. Nejsou louže, není rosa, není možnost k napití.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT