Obrněné transportéry Pandur přijala česká armáda do výzbroje v roce 2009 v nechvalně známém dvojitém nákupu, kvůli němuž skončilo několik lidí ve vězení. Mezitím si velká česká zbrojovka Czechoslovak Group stačila vyjednat jejich licenční výrobu, a tak se dnes dá osmikolový Pandur II považovat za ryze český výrobek. Objednávky nových strojů ze strany naší armády stále pokračují (např. pro 44. motorizovaný prapor, který je transformován na plně mechanizovaný), proto je nutné nejstarší kusy modernizovat.

Zajímavou informaci proto přinesla izraelská média. V jižním Izraeli spatřili Pandur II s bezosádkovou věží Elbit UT30Mk2. Je přitom známo, že toto je jedna z věží, o které se v souvislosti s Pandury spekuluje minimálně od doby, kdy byla nabízená v tendru spolu s bojovým vozidlem pěchoty CV90.

Nový model je označovaný Pandur II 8x8 EVO a AČR jím chce doplnit současný stav Pandurů ve výzbroji lehkých mechanizovaných praporů. Zároveň je možné, že modernizovaný Pandur ponese 120mm minomety, které armáda plánuje nakoupit místo zastarávajících typů PRAM-L a PRAM-S.

Podívejte se, co všechno Pandur II urývá a dokáže:

| Video: Youtube

Hmotnost nového Panduru je 25 tun, vozidlo tím ztratilo schopnost plavby. Měla by však být zvýšena balistická ochrana. Obrněnec má zároveň přepracovaný palivový systém včetně nového uložení palivových nádrží, které by měly dále zvyšovat bezpečnost provozu.

Novinkou je také naftový motor Cummins ISL 540 o objemu 8,9 litru a výkonu 405kW při 2200 otáčkách za minutu s točivým momentem 1900 newtonmetrů. Ve spojení se šestistupňovou automatickou převodovkou ZF Ecomat 6 HO 902 S dosahuje vozidlo dojezdu až 600 kilometrů a maximální rychlosti 105 kilometrů v hodině.

Stará výzbroj v nové věži

Patrně nejdůležitějším prvkem modernizace je nová věž. Zatímco u bojových vozidel CV90 armáda trvala na tom, že musí být osádková, na Pandurech by mělo jít o bezosádkový typ izraelské firmy Elbit Systems UT30Mk2. Věž je vyzbrojena toutéž sestavou zbraní jako současný typ Samson RCWS-30, tedy 30mm kanónem Bushmaster Mk.44, kulometem ráže 7,62 mm a odpalovacím zařízením pro dvojici protitankových řízených střel Spike LR/LR2. Oproti externí lafetaci současné zbraně je však věž pancéřovaná, díky čemuž jsou lépe chráněné nejen výzbroj, senzory a mechanismus otáčení věže, zároveň však umožňuje pod ochranou doplňovat munici přímo zevnitř vozidla.

Propagační video bojové věže Elbit UT30Mk2

| Video: Youtube

Velitel i střelec by měli mít v nové věži dispozici plně stabilizované zaměřovače včetně denní televizní kamery a termokamery s dvojnásobným dosahem oproti současnému typu, součástí věže je také systém detekce ozáření laserovým paprskem ELAWS s možností instalace systému aktivní ochrany Iron Fist LC (APS). Věž je zároveň vybavena osmi 76mm vrhači dýmových granátů Wegmann v přední části. Jak velí vojenská současnost, s výzbrojí je možné útočit nejen na pozemní, ale také na vzdušné cíle včetně bezpilotních prostředků.

Kdy se mechanizované prapory české armády dočkají modernizovaných pandurů se teprve rozhodne, už teď je ale zřejmé, že možností, jak rozšířit schopnosti současné výzbroje je celá řada.

Pandur II

close Pandur II. info Zdroj: Wikimedia Commons, Adam Hauner, CC BY-SA 4.0 zoom_in Pandur II.Jedná se o vylepšenou modulární verzi kolového obrněného vozidla Pandur 6×6 APC s pohonem všech kol. Byl vyvinut jako soukromý podnik rakouské společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge. Stroj má svařovanou ocelovou nástavbu s volitelnou sílou pancéřování. Základní pancéřování je určeno k ochraně proti střelám ráže 7,62 až 14,5 mm. Vozidlo je navrženo tak, aby jej bylo možné přepravovat v transportním letounu Lockheed Martin C-130 Hercules. Řidič sedí vpředu vlevo a motor je umístěn vpravo vedle něj. Vozidlo může nést řadu věžových systémů. V Armádě České republiky bývá vyzbrojeno buď 7,62mm kulomety, nebo 30mm kanónem Bushmaster Mk.44 v případě verze KBVP. AČR provozuje přes 120 kusů vozidel Pandur II, přičemž objednáno je několik desítek dalších.