Hnutí ANO 2011 v čele se současným starostou Janem Konvalinkou obhajovalo silný mandát v podobě dvanácti zastupitelů. Nakonec získalo 34,5 procenta hlasů a o jedno křeslo méně než v minulých volbách.

Jan Konvalina tedy s velkou pravděpodobností obhájí i post starosty. Navíc se jedná o jedinou stranu, která získala mandáty v podobě dvojciferného čísla.

Druzí skončili Spojenci v čele s radním pro kulturu Středočeského kraje Václavem Švendou. Ti byli společně s ANO jediným subjektem, který od voličů získal hlasy s taktéž dvojciferným počtem procentních bodů, který činil 14,6. Spojenci získali čtyři zastupitele. Zajímavostí pak je, že tento relativně nízký počet získaných mandátů je vlastně druhým nejvyšším. Lídr Spojenců k tomu hned po volbách sdělil, že s velkou pravděpodobností neprojeví zájem o koaliční vyjednávání a automaticky odejdou do opozice.

„Určitě bychom rádi poděkovali všem voličům, kteří nám dali druhý nejsilnější mandát v zastupitelstvu. Získali jsme přes 30 tisíc hlasů a to nás i do budoucna zavazuje. Vzhledem k rozložení sil budeme i nadále zřejmě pokračovat v práci v opozici,“ sdělil Švenda s tím, že nyní pouze vyčkají, koho ANO vyzve k jednání.

Ostatní uskupení shodně získala po dvou zastupitelích, takže jsou jejich startovní pozice prakticky identické. Rozhodovat tedy budou bezpochyby především programové průniky a zřejmě i osobní sympatie. Ve hře jsou především ODS, SPD a Šance pro Příbram.

Vícebarevná koalice

Jak ale Konvalinka naznačil, nechtějí nutně pracovat v dvojbarevné koalici a přáli by si větší rozmanitost. „Budeme se snažit, aby koalice byla širší. Nechceme to stavět jen ze dvou subjektů, ale chtěli bychom dát možnost i rozšířenější účasti na dalším rozvoji města,“ poznamenal starosta. 

Očekává se tedy, že se ke Goliášovi připojí ještě dva Davidové. Je nicméně potřeba připomenout i hnutí Příbram 2030, které vede současný místostarosta Martin Buršík, jenž se před čtyřmi lety o hlasy voličů ucházel společně s Konvalinkou na jedné kandidátce. Ten by chtěl určitě ve své práci pokračovat. Takže, i když to nebylo řečeno jasně nahlas, je možné, že se bude chtít s ANO na další spolupráci dohodnout.

Volební účast v Příbrami dosáhla 38,4 procenta, což bylo o tři procentní body méně než před čtyřmi lety.

Volební speciál Příbramského deníku najdete ZDE.