Od 13.00 do 16.30 byly lidem dostupné paměťové testy, meeting s organizátory, zápis na hlavní část eventu, kterou byl Běh proti demenci, ten začal rozcvičkou v 16.45 a odstartoval o patnáct minut později. Jednalo se o dvě trasy, delší a kratší. Pro úspěšné splnění závodu bylo nutné zaběhnout obě trasy a zapamatovat si, které obrázky aut nebo květin jste na trase viděli. Po uběhnutí závodu bylo nutné organizátorům správně nahlásit, která auta nebo květiny na trase nebyly. Nešlo tedy pouze o fyzickou kondici, ale i ukázku paměti.

Běh proti demenci - rozcvička. | Video: Krejčí Jakub

Spousta běžců se účastnila podruhé, "No my jsme přišli podpořit dobrou věc a zaběhat si," sdělila pro Deník jedna z běžkyň.

Jak se demence projevuje?

"Všimnout si můžeme například toho, že člověk ztrácí krátkodobou paměť, často opakuje to samé, nebo se třikrát ptá na stejnou věc. Častým druhým příznakem je, že se člověku vytrácí slova, nebo si na ně vůbec nemůže vzpomenout. Postupně přestává být schopen cokoliv naplánovat," uvedla ředitelka společnosti Dementia Veronika Frühbauer.

Jaké jsou možnosti někoho, u jehož blízkého se symptomy projevují?

"Určitě je nejlepší, mít co nejdřív potvrzenou nějakou případnou diagnózu. Současná medicína sice nedokáže nemoc vyléčit, ale dokáže pomocí léčby třeba zpomalit průběh a ten člověk má pak delší dobu soběstačný život. Pokud se to zachytí včas, má ten člověk taky možnost si sám určit, jak chce, aby léčba probíhala a kdo má za něj činit případná rozhodnutí," informovala Veronika Frühbauer.

Co vlastně Demencia dělá?

"Demencia má v prvé řadě služby pro tuhle cílovou skupinu, takže v každém okrese Středočeského kraje je poradna pro seniory, lidi s demencí a pečující. Máme různá podpůrná centra, ale kromě té přímé práce se snažíme o nějakou osvětu, vzdělávání, podporujeme mezi-oborovou spolupráci, aby byl systém péče co nejlepší."

Jak konkrétně pomáháte pečovatelům?

"K tomu slouží právě ty poradny, ve kterých máte k dispozici odborníky, kteří vás provedou celým procesem péče. Někdo toho využije jednou za půl roku, jiný potřebuje pomoc častěji, aby vůbec tu péči mohl zvládnout. Každý neúspěch, každé vyčerpání může znamenat, že člověk tu péči může ukončit předčasně, protože na to prostě dojdou síly," informovala Veronika Frühbauer.

Po zodpovězení otázek byla v 16.45 zahájena rozcvička, po které došlo k odstartování závodu. První okruh se běžel od Hořejší obory, kolem náměstí T. G. Masaryka dolů po Milínské, pak se odbočovalo do ulice Špitálská, přes most a zpátky směrem ke startu, druhé kolo se běželo kolem Hořejší obory a končilo skokem přes lavičku. V cíli čekala pro každého medaile a pití.

Na Den bez paměti přišlo celkem 202 lidí, 14 si nechalo otestovat paměť a 52 si trouflo na závod.
Na podporu Příbramské poradny pro seniory, lidi s demencí a pečující se vybralo 9.850 Kč

Výherci:

close Běh proti demenci info Zdroj: Deník/Jakub Krejčí zoom_in První v cíli Fanda a Jakub

Muži: 1. Václav Nosek, 2. Petr Svoboda, 3. Dušan Mejzr
Ženy: Adéla Filipovičová, 2. Simona Hlavová, 3. Tereza Lojdová
Děti: 1.-2. Fanda Šamšula + Jakub Marek, 3. Oskar Kutlák

Mohlo by vás zajímat: Příbram pod olympijským ohněm. Novák Fest láká na olympijskou zábavu

close Festival Novák Fest se konal v neděli 18. června. info Zdroj: Deník/Michal Bílek zoom_in Festival Novák Fest se konal v neděli 18. června.