Při Dni s královnou Johankou chtějí pořadatelé také oslavit předka všech panských rodů, vzešlých z prastarého rodu Buziců, bájného Bivoje. „Jméno Bivoj je sice smyšlené, historickou inspirací pověsti byl Dětřich, ale Bivoj už prostě žije vlastním životem. Na jeho památku provedeme soutěž v nesení kance, určenou pro mladé muže, potenciální potomky slavného hrdiny,“ vysvětlil jeden z organizátorů Miloslav Pešta.

Hledat je budeme na území Buziců (Březnice, Buzice, Jince, Podluhy a Neřešín u Berouna), Pánů Lvů z Rožmitála (Blatná, Hajany, Rožmitál p. Tř., Strakonice, Domažlice, Písek, Rokycany, Semily, Hluboká n.Vlt., Přimda-Tachov, Pecka-Jičín), Pánů Zajíců (Valdek, Žebrák, Osek u Berouna, Zbiroh, Libošovice u Jičína, Troskovice a Hrubá Skála u Semil, Zlatá Olešnice u Jablonce n. N., Andělská Hora a Toužim u Karlových Varů, Klapý, Budyně n. O., Brozany n. O., Ledčice u Mělníka, Nový Bor u České Lípy), Šelmberků (Běleč u Tábora, Přerov n. L.) „Obyvatelé těchto obcí jistě nemají doložený původ k těmto rodům, ovšem vzhledem ke středověkým zvyklostem i nevyzpytatelnosti lidských vášní a s potřebnou nadsázkou můžeme předpokládat kapku Bivojovy krve v kterémkoliv obyvateli na území dřívějších panství. Hledáme tedy potomka Bivoje a podotýkám, že se jedná nikoliv o vědeckou, nýbrž o zábavní záležitost,“ uvedl Miloslav Pešta.

Pravidla soutěže, kde hlavní cenou je sud piva značky Herold, jsou následující: soutěžící si sám nahodí na ramena maketu kance, vážící 60 kilogramů a co nejrychleji projde zhruba 150 metrů dlouhou trasu, vedoucí členitým terénem. Bude se brodit, musí přelézat překážky i stoupat do svahu. Kanec přitom nesmí upadnout na zem. Zvítězí nejrychlejší borec. Závodníci budou svlečeni do půli těla, budou přepásáni širokým pásem a na hlavě budou mít koženou čelenku. Pravidla budou upřesněna na místě. Zájemci mohou sledovat také webové stránky www.denskralovnou.cz.

„Podmínkou účasti je trvalý pobyt na území patřícím kdysi potomkům rodu Buziců. Počet účastníků je omezený, při výběru se bude přihlížet k rozmanitosti v zastoupení podle obcí a také k včasnosti podání přihlášky,“ doplnil Miloslav Pešta. Přihlášky zasílejte na adresu mil.pesta@seznam.cz.