„Jsou to takové medailonky, nic vyčerpávajícího, žádné vypracované maturitní otázky. Chtěl jsem, aby text byl čtivý, ani ne tak o letopočtech a dílech, ale o zajímavostech ze života těch lidí, to lidské, co spousta lidí neví," charakterizuje svou další knihu Josef Fryš.

Kromě notoricky známých osobností, které nebylo možné vynechat, se autor zaměřil na ty méně známé. „Sám jsem byl objevitelem při svých výpravách. Jsou lidé, kteří toho ve větších městech, ale i ve vsích, hodně udělali a víceméně na ně bylo zapomenuto. Někteří starostové vůbec netuší, že v jejich obci je dům s pamětní deskou," vzpomíná na výpravy za poznáním Josef Fryš.

Karel Hojden nebo Václav Šára v knize nejsou. „Bylo mi hanba dát do knížky pětačtyřicet Příbramáků a na ostatní by už nezbylo místo," vysvětluje, proč ta nejznámější jména rodáků z Příbrami bylo nutné vynechat. Přípravě knihy se Josef Fryš věnoval dva roky. Mezi tím ještě stačil vydat publikaci o příbramské nemocnici.

Novou knihu představí Josef Fryš při autogramiádě, která se uskuteční pravděpodobně v posledním červnovém týdnu. Který moment autora při přípravě knihy zasáhl? „Bohužel mi zemřel Antonín Dvořák. Byl jsem za ním ve vilce na Vysoké, povídali jsme si spolu a já mu ještě říkám, že dokončuji knížku, že bych si ho ještě vyfotil. Dovolil mi to. A přesně za měsíc zemřel," podotkl s dojetím Josef Fryš.