Pálení čarodějnic - 30. dubna

Pálení čarodějnic představuje prastarý zvyk vítání jara. Na řadě míst se také staví májka, která musí být uchráněna před nájezdy mladíků z okolních obcí, jež ji chtějí podříznout.

Ouběnice – Pálení čarodějnic s hudbou připravují pořadatelé v Ouběnicích. V 19 hodin se slétnou nejen čarodějnice, ale také kapely Nástroj Snahy a Celtime. Obě kapely se prý na akci Rockové čarodějnice moc těší a návštěvníkům určitě připraví zajímavé zážitky.
Bohutín – Večer v pátek se slétnou čarodějnice k dolu Řimbaba ve Vysoké Peci. Spolek Řimbaba pořádá akci Pálení čarodějnic, pro kterou organizátoři připravili spoustu her pro děti, opékání vuřtů, občerstvení a nemohou chybět ani ženy v čarodějnických kostýmech.
Příbram – Dobrovolní hasiči z Březových Hor budou v 19 hodin stavět májku na náměstí J. A. Alise na Březových Horách. Následovat bude tradiční zapálení vatry na Haldě, kterou vždy zaplní především děti s rodiči.
Příbram – Ve skateparku v areálu Nového rybníku v Příbrami vypukne už v pátek v poledne Čáryshot. Pořádající sdružení Toadstool připravilo zajímavý program, návštěvníkům bude k dispozici otevřená půjčovna sportovního vybavení, se kterým si budou moci vyzkoušet třeba různorodé překážky parku. Chybět samozřejmě nebude upálení čarodějnice, na programu jsou i pestrá vystoupení různých DJ´s.
Nový Knín – Jako každý rok pořádají také letos pálení čarodějnic v Novém Kníně místní dobrovolní hasiči. Těšit se můžete na točené pivo, klobásky a pro děti točenou limonádu a buřtíky na opékání. K poslechu bude hrát kapela FLOK S.K.H. Na Čarodějnice se budou pálit také v Libčicích a letos poprvé i v Sudovicích na návsi, kde místní hasiči postaví i májku.
Rožmitál pod Třemšínem - Tradiční slet čarodějnic se koná také v pátek v areálu rožmitálského koupaliště v 18 hodin. Již tak známá zábava bude mít doprovodný program. Vystoupí taneční studio Future a Rožmitálské mažoretky a nebude chybět ani Rožmitálská Venkovanka.

Prvomájové průvody - 1. května

Zatímco se v několika minulých letech prvomájové průvody tak trochu opomíjely, letos se s nimi, alespoň na Příbramsku, roztrhl pytel.

Kamýk nad Vltavou - Tak třeba v Kamýku v sobotu v 10 hodin od obecního úřadu vyjde prvomájový průvod ve stylu tradičních českých řemesel.
Dobříš - Dobříšské organizace a podnikatelé se začnou řadit do průvodu ve 12.30 hodin v ulici Za Poštou a chystají se projít po městě trasu přes kilometr dlouhou. Až poté má být slavnostní vztyčení májky.
Rožmitál pod Třemšínem - Zcela nefalšovaný prvomájový průvod s kolonou vojenských vozidel s milicionáři, pionýry i oficíry se koná v Rožmitále. Okolo 11. hodiny se mají vozidla začít sjíždět na parkovišti u nového hřbitova, odkud celý průvod, nebo spíše průjezd městem, odstartuje úderem poledne. Akci pořádají nadšenci ze Sedlicko-Hoděmyšlského spolku pro zachování tradic společně s členy Klubu vojenské historie a techniky Brdy.