Přejezd americké Route 66 je snem mnoha motoristů, ať těch za volantem nebo těch za řídítky motorek. Město Příbram má jeden unikát, a to nejkratší silnici s označením 66. Zatímco originál americká Route 66 měří  3940 km, ta příbramská, která vede z Příbrami do Milína, měří necelých osm kilometrů.

"Právě tato rarita, tedy nejkratší silnice 66 na světě, odstartovala v roce 2012 tradici v podobě organizovaného přejezdu České Route 66. Od tohoto roku se náměstí T. G. Masaryka a jeho okolí každoročně plnilo stovkami motorek a plechovek," vysvětlila mluvčí městského úřadu Eva Švehlová.

Pořádání akce, která byla doplňována programem a zajímavostmi týkajícími se americké šestašedesátky přerušila v roce 2020 covidová opatření. V letošním roce se tedy koná návrat. Českou Route 66 pořádá za  podpory města pořádá spolek Cowárna.

„Jsem opravdu rád, že se k nám Route 66 vrací. Srdečně zvu všechny milovníky motorismu a těším se na setkání,“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Registrovaní účastníci začnou na náměstí najíždět zhruba kolem 9. hodiny. "Připraveno bude nejen občerstvení, ale také zajímavé rozhovory s účastníky a návštěvníky. K dispozici budou stánky s upomínkovými předměty RT66. Na samotný přejezd České Route 66 se účastníci vydají krátce po 14. hodině," doplnila podrobnosti Švehlová.

Akce si vyžádá i určitá dopravní omezení, jako například zákaz parkování v prostorách náměstí, které bude v tento den vyhrazeno pouze pro zaregistrované účastníky akce. "Při samotném přejezdu, tedy od 14.15 hodin bude doprava na křižovatkách řízena s tím, že přednost budou mít účastníci akce jedoucí z náměstí T. G. Masaryka směrem na Milín. Omezení se nedotkne autobusů MHD," uzavřela mluvčí.