Dnes už světoznámou hru napsal Christopher Hampton na motivy francouzského románu Choderlose de Laclos. Zatímco originální román, složený ze 175 dopisů, vyvolal po zveřejnění skandál, Hamptonovo dramatické zpracování bylo oceněno londýnskými kritiky jako nejlepší hra roku 1985.

Drama se dočkalo i několika filmových a televizních zpracování, a to téměř po celém světě. Českým divákům je však nejznámější film Valmont režiséra Miloše Formana.

Zdroj: Youtube

V příbramském nastudování příběhu, které zahrnuje jednu sázku, nespočet zlomených srdcí a zmařených životů se nám v rolích hlavních intrikánů představí již sehraná dvojice Anna Fixová a Pavel Batěk. Na jevišti jim pak budou dělat společnost i další známé tváře příbramského souboru – Helena Lapčíková, Robert Tyleček, Kateřina Fixová, Monika Timková, Lucie Valenová a Martin Holzknecht. V roli Cecilie Volangesové se k souboru přidá ještě hostující Veronika Pichlerová, která studuje herectví na pražské DAMU.

Autobusová zastávka Stalingrad v ulici Hornických učňů v Příbrami.
Nedělní revoluce v městské dopravě. Příbram přijde o svůj Stalingrad

Pod rukama místních krejčových vznikla z návrhů Miroslava Krále na pohled jednoduchá, ale elegantní noblesa. Příbramští osvětlovači spojili síly s odborníkem na light design Danielem Rejchrtem, aby vše dokonale světelně doladili. Hudbu přímo pro tuto inscenaci složil Zdeněk Dočekal.

Zváni jsou všichni s doporučením od patnácti let, přesněji dle slov dramaturgyně Kateřiny Fixové: "Středoškoláci to unesou!“