Na začátku května bylo možné zahlédnout při průjezdu Třebskem něco netradičního. V posledním domě v obci stavělo několik místních chlapů májku. Nebylo by to nic zvláštního, kdyby to nebyla již druhá májka v obci. Jak to s těmi májkami doopravdy je?

Místní lidé se chystali na víkendové Staročeské máje. „Kromě centrální májky se staví ještě další tři, které se budou v sobotu obcházet. U všech domů, kde budou májky, se průvod zastaví, občerství se a předved několik zvyků," řekla Petra Šedivá z Třebska.

V sobotu to byla opravdu zajímavá podívaná. Návštěvníci Třebska měli možnost na vlastní oči spatřit lidové kroje, zalévání májky i Staročeskou besedu.

Při příjezdu do obce vítaly návštěvníky všudypřítomné fáborky, které naváděly až k jednomu ze stavení, před nímž stála májka.

Sobotní kulturní akce přilákala do obce nejen místní obyvatele, ale i lidi z okolních obcí. Mezi přihlížejícími procházely dívky v krojích, které nabízely občerstvení. Uvnitř jednoho z domů seděl statkář s průvodem. Po několika minutách se otevřely dveře a všichni vyšli z domu ven. Sešli se u jedné z májek, zatančili si a také májku zalili.

Celý průvod se pak vydal společně na náves, kde se tančila Staročeská beseda. Tanec, který trval přibližně patnáct minut, byl opravdu pestrý a také složitý. Mladí lidé v krojích se pak shromáždili u májky a znovu ji zalili. 

Staročeské máje v Třebsku se opravdu vyvedly. Kluci a holky v krojích přenesli obec do let minulých a ukázali, že tradice ještě nevymřely.